23 Ապրիլ 2025 - 14:24 AMT
Մինչև 18 տարեկան պատանիների պայքարի արդյունքում չեմպիոն է ճանաչվել Վահե Սուքիասյանը, երկրորդ տեղը զբաղեցրել է Նարեկ Ղիմոյանը, իսկ երրորդ հորիզոնականը՝ Ռուդոլֆ Փաշիկյանը։
Մինչև 16 տարեկան աղջիկների խմբում չեմպիոն է հռչակվել Անահիտ Մկրտչյանը, փոխչեմպիոնի տիտղոսը ստացել է Լիլիթ Կասինյանը, իսկ երրորդ տեղը գրավել է Սոնա Կրկյաշարյանը, հայտնում է Հայաստանի շախմատի ֆեդերացիան։
Մինչև 14 տարեկան պատանիների հաղթողը դարձել է Մանվել Առաքելյանը։ Այս տարիքային խմբում փոխչեմպիոն է դարձել Տիգրան Համբարձումյանը, իսկ երրորդ տեղում հայտնվել է Արման Հարությունյանը։
Մինչև 12 տարեկան աղջիկների չեմպիոն է ճանաչվել Անգելինա Միրաքյանը։ Այս խմբում երկրորդ տեղում է հայտնվել Լիդա Սինգը, իսկ երրորդ տեղը բաժին է հասել Նարե Իսախանյանին։
Նույն տարիքային խմբի պատանեկան պայքարում չեմպիոն է դարձել Դավիթ Ստեփանյանը։ Փոխչեմպիոն է հռչակվել Սերգեյ Ենոքյանը, իսկ երրորդը՝ Արման Ասլանյանը։
Մինչև 10 տարեկան աղջիկների շարքում հաղթող է ճանաչվել Սոֆիա Բաղրամյանը, փոխչեմպիոն՝ Ալիսա Պետրոսյանը, իսկ Արիանա Չիլինգարյանը եզրափակել է լավագույն եռյակը։
Նույն տարիքային խմբում պատանեկան մրցապայքարի չեմպիոն է դարձել Դավիթ Մելքոնյանը, փոխչեմպիոն՝ Արմեն Վարդանյանը, իսկ երրորդ տեղը զբաղեցրել է Աշոտ Ավետիսյանը։
Մինչև 8 տարեկան պատանիների առաջնությունում չեմպիոն է հռչակվել Մանվել Վարդանյանը, փոխչեմպիոն՝ Հայկ Իվանյանը, երրորդ տեղում՝ Տիգրան Պետրոսյանը։
Ավելի վաղ հայտնի է դարձել, որ Հայաստանի մինչև 18 տարեկան աղջիկների չեմպիոն է դարձել Նվարդ Հայրապետյանը։

Завершился финал юношеского и девичьего чемпионата Армении по шахматам 2025 года. В категории юношей до 18 лет чемпионом стал Ваге Сукиасян. Второе место занял Нарек Гимоян, третье — Рудольф Пашикян.
Среди девушек до 16 лет победу одержала Анаит Мкртчян. Звание вице-чемпионки получила Лилит Касинян, третье место заняла Сона Кркяшарян, сообщает Федерация шахмат Армении.
В возрастной категории юношей до 14 лет чемпионом стал Манвел Аракелян. Второе место у Тиграна Амбарцумяна, третье — у Армана Арутюняна.
Чемпионкой среди девушек до 12 лет стала Ангелина Миракян. Лида Синг заняла второе место, Наре Исаханян — третье.
В той же возрастной группе среди юношей победу одержал Давит Степанян. Серебро у Сергея Енокяна, бронза — у Армана Асланяна.
В категории девушек до 10 лет чемпионкой признана София Баграмян. Второе место у Алисы Петросян, третье — у Арианы Чилингарян.
Среди юношей до 10 лет лучшим стал Давит Мелконян. Второе место занял Армен Варданян, третьим стал Ашот Аветисян.
Победителем турнира среди юношей до 8 лет стал Манвел Варданян. Второе место — у Айка Ивоняна, третье — у Тиграна Петросяна.