24 Ապրիլ 2025 - 06:49 AMT
Եվրոպական խորհրդարանի և մի շարք եվրոպական երկրների ազգային խորհրդարանների պատգամավորներ քննադատել են Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի ապրիլի 25-ին նախատեսված այցը Ադրբեջան։ Նրանք իրենց մտահոգությունը հայտնել են X սոցիալական հարթակում հրապարակած գրառումներով։
Եվրախորհրդարանի Կիպրոսը ներկայացնող պատգամավոր Լուկաս Ֆորլասն իր միկրոբլոգում գրել է․ «Կայա Կալասի` ապրիլի 25-ի Ադրբեջան կատարելիք այցը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում։ Այս այցը տեղի է ունենում Ադրբեջանի շարունակական անդրսահմանային բռնության, հայ խաղաղ քաղաքացիների անօրինական կալանավորման և Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության դեմ ուղղված բացահայտ սպառնալիքների ֆոնին», հայտնում է Արմենպրեսը։
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Իզաբել Սանտյագոն ընդգծել է՝ սկանդալային է, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի օրը Եվրոպական միության բարձրաստիճան պաշտոնյան նման այց է կատարում, հատկապես, երբ բազմաթիվ հայեր դեռ պահվում են Բաքվի բանտերում։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսեսկ Մարկ Ալվարոն իր գրառման մեջ ընդգծել է, որ Կայա Կալասի այցը Բաքու ապրիլի 25-ին խորը մտահոգություն է առաջացրել։
«Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը վատ է, և այս այցը կարող է վնասել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերություններին՝ առանցքային գործընկերոջ, որն ամուր նվիրվածություն ունի խաղաղությանը»,–գրել է նա։
Իսպանացի մեկ այլ պատգամավոր՝ Ջոն Ինյարիտուն, հավելել է․ «Մինչ Ադրբեջանը խախտում է մարդու իրավունքները և միջազգային իրավունքը, Կայա Կալասը պաշտոնական այցով մեկնում է Բաքու։ Կովկասի մյուս երկրները նպաստում են ժողովրդավարությանը և խաղաղությանը, սակայն ԵՄ-ն առաջնահերթություն է տալիս ավտորիտար և ագրեսիվ բռնապետությանը»։
Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Միքայել Ռոթը իր գրառման մեջ ուղղակիորեն դիմել է Կալասին՝ հարց բարձրացնելով՝ «Դուք այցելում եք Բաքվի ավտորիտար ռեժիմ՝ խուսափելով Երևանի ժողովրդավարությունից: Մինչդեռ Ադրբեջանը մերժում է մեր արժեքները, Հայաստանը մոտենում է Եվրոպական միությանը: Ինչպե՞ս է ռազմավարական մտածողության վիճակը Բրյուսելում»։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը ապրիլի 25-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Ադրբեջան։ Այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո նախատեսվում է մամուլի համար հայտարարություններ անել։

24 Апрель 2025 - 07:39 AMT
Депутаты Европейского парламента и национальных парламентов ряда европейских стран раскритиковали предстоящий визит 25 апреля высокого представителя ЕС по внешней политике и политике безопасности Кайи Каллас в Азербайджан. Своё недовольство они выразили в записях на платформе X.
Депутат Европарламента от Кипра Лукас Форлас отметил: «Визит Кайи Каллас в Азербайджан вызывает серьёзные опасения. Он проходит на фоне продолжающегося насилия со стороны Азербайджана, незаконного задержания армянских гражданских лиц и открытых угроз в адрес наблюдательной миссии ЕС в Армении», сообщает «Арменпресс».
Депутат Национального собрания Франции Изабель Сантьяго назвала визит скандальным, подчеркнув, что он состоится в день 110-й годовщины Геноцида армян, в то время как множество армян остаются в азербайджанских тюрьмах.
Депутат парламента Испании Франсеск Марк Альваро также выразил обеспокоенность: «Состояние прав человека в Азербайджане ужасающее, а визит может нанести ущерб отношениям ЕС с Арменией — ключевым партнёром, преданным миру».
Другой испанский парламентарий, Джон Иньяриту, добавил: «Пока Азербайджан нарушает права человека и международное право, Кайя Каллас направляется в Баку. Остальные страны Кавказа способствуют демократии и миру, а ЕС делает ставку на авторитаризм».
Бывший депутат Бундестага Германии Михаэль Рот напрямую обратился к Каллас: «Вы посещаете авторитарный режим Баку, избегая демократического Еревана. Азербайджан отвергает наши ценности, а Армения приближается к ЕС. Каково состояние стратегического мышления в Брюсселе?»
Ранее сообщалось, что 25 апреля Кайя Каллас посетит Азербайджан с официальным визитом, в рамках которого пройдут встречи с президентом Ильхамом Алиевым и министром иностранных дел Джейхуном Байрамовым. По итогам встречи с главой МИД запланировано заявление для прессы.