Բելգիացի քաղաքական գործիչ Ժորժ Դալմանի խորին համոզմունք է, որ 110 տարի առաջ տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն զոհերի հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելը պատասխանատվություն է։ Նա այդ մասին ասել է Բրյուսելում, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նա նշել է, որ մարդկությունը կարող է առաջ ընթանալ միայն իր անցյալին հանդարտ, պարզ ու խիզախ հայացք նետելով։
«Վերահաստատում ենք մեր հանձնառությունը՝ պայքարել ժխտման ու մոռացության դեմ։ 110 տարի անց սերունդների ցավը դեռ կենդանի է, բայց նրանց արժանապատվությունն ու քաջությունը հիացմունք են ներշնչում։ Մենք նրանց կողքին ենք այս հիշողությունը կենդանի պահելու համար, որպեսզի նման սարսափ այլևս երբեք չկրկնվի։
Հարգելով Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը՝ մենք ընդգծում ենք, որ մարդկությունը կարող է առաջ ընթանալ միայն իր անցյալին հանդարտ, պարզ ու խիզախ հայացք նետելով», – նշել է բելգիացի քաղաքական գործիչը։

24 Апрель 2025 - 10:05 AMT
Бельгийский политик Жорж Далман выразил убеждение, что почтить память 1,5 миллиона жертв Геноцида армян, произошедшего 110 лет назад, — это моральная обязанность. Об этом он заявил в Брюсселе, передаёт «Арменпресс».
Он отметил, что человечество может двигаться вперёд только если спокойно, ясно и мужественно взглянет на своё прошлое.
«Мы подтверждаем нашу приверженность борьбе с отрицанием и забвением. Спустя 110 лет боль поколений всё ещё жива, но их достоинство и мужество продолжают вдохновлять. Мы рядом с ними, чтобы сохранить память живой и не допустить повторения подобных ужасов.
Почитая память жертв Геноцида армян, мы подчёркиваем, что человечество может идти вперёд лишь тогда, когда способно спокойно, ясно и мужественно взглянуть в прошлое», — заявил бельгийский политик.