Իսպանիայի խորհրդարանի անդամ Ջոն Ինյարիտուն համոզված է՝ Հայոց ցեղասպանության միայն ճանաչումը բավարար չէ, այդ ճանաչումը պետք է ուղեկցվի կանխարգելման, հաշվետվողականության և վերականգնողական արդարադատության արդյունավետ մեխանիզմներով, որպեսզի «այլևս երբեք» բառերն իրական իմաստ ստանան։
Ինյարիտուն բարձր է գնահատել միջազգային հանրության քայլերն ու առաջընթացը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ու դատապարտման գործում՝ նշելով, որ վերջին տասնամյակներում արձանագրվել է զգալի զարգացում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Դա դանդաղ գործընթաց էր, բայց վճռական, կարևոր քայլ դեպի պատմական ճշմարտություն՝ շատ երկար լռությունից հետո: Չմոռանանք, որ հենց այս վայրագությանն ի պատասխան էր, որ «ցեղասպանություն» տերմինը ստեղծեց Ռաֆայել Լեմկինը՝ անուն տալով այդ վայրագությանը: Մարդկությունն այսկերպ իրավական դաշտում հետագա վայրագությունները կանխելու հնարավորություն ունեցավ: Այնուամենայնիվ, երկու հարց շարունակում է մնալ խորապես մտահոգիչ. ավելի քան մեկ դար անց, մարդկության դեմ հանցագործությունները, բռնի տեղահանումները և էթնիկ զտումները շարունակվում են աշխարհի տարբեր մասերում, որոնք հաճախ կատարվում են միջազգային հանրության աչքի առաջ, որը շատ հաճախ պասիվ է մնում»,-նշել է Ինյարիտուն:
Նրա խոսքով՝ մտահոգիչ է նաև 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից իրականացված գործողությունների հետևանքով էթնիկ զտման ենթարկված ու իրենց հայրենիքը լքած հայերի իրավիճակը։ Ինյարիտուն ընդգծել է, որ հայ ժողովուրդը շարունակում է ենթարկվել հալածանքների և հարկադրական տեղահանումների իր պատմական տարածքներում։
«Դրա ողբերգական դրսևորումն արցախցի հայերի վերջին բռնի հեռացումն է: Այս իրողությունները ցույց են տալիս, որ միայն ճանաչումը բավարար չէ. այն պետք է ուղեկցվի կանխարգելման, հաշվետվողականության և վերականգնողական արդարադատության արդյունավետ մեխանիզմներով, եթե ցանկանում ենք իրական իմաստ տալ «այլևս երբեք» բառերին»,-շեշտել է Ջոն Ինյարիտուն:

Член парламента Испании Джон Иньярриту убежден, что признания Геноцида армян недостаточно — оно должно сопровождаться действенными механизмами предотвращения, подотчетности и восстановительного правосудия, чтобы выражение «никогда больше» обрело подлинный смысл.
Он высоко оценил шаги и прогресс международного сообщества в вопросе признания и осуждения Геноцида армян, отметив, что за последние десятилетия достигнуты значительные успехи, сообщает «Арменпресс».
«Это был медленный, но решительный процесс — важный шаг к исторической правде после долгого молчания. Не забудем, что именно в ответ на эти зверства Рафаэль Лемкин создал термин „геноцид“, дав название преступлению и предоставив человечеству правовой инструмент для предотвращения новых злодеяний. Тем не менее, остаются два глубоко тревожащих момента: спустя более века преступления против человечности, насильственные перемещения и этнические чистки продолжаются в разных уголках мира, часто на глазах у международного сообщества, которое нередко проявляет пассивность», — отметил Иньярриту.
По его словам, вызывает тревогу также ситуация армян, подвергшихся этнической чистке и покинувших родину в результате действий Азербайджана в сентябре 2023 года. Он подчеркнул, что армянский народ продолжает сталкиваться с преследованиями и вынужденными перемещениями на своих исторических землях.
«Трагическим проявлением этого является недавнее насильственное изгнание армян из Арцаха. Эти факты показывают, что одного признания недостаточно. Оно должно сопровождаться действенными мерами предотвращения, подотчетности и восстановительного правосудия, если мы хотим придать словам „никогда больше“ настоящий смысл», — подчеркнул Джон Иньярриту.