24 Ապրիլ 2025 - 12:40 AMT
Բրյուսել քաղաքի Սոցիալական ապահովության կենտրոնի նախագահ Դավիդ Վեյցմանն ասել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը բացել է անցած դարի ամենամութ էջերից մեկը։
Նա նշել է, որ Բրյուսելը պետք է շարունակի կանգնել պատմական ճշմարտության կողքին և պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսևորման դեմ, գրում է Արմենպրեսը։
«Բրյուսելը՝ խաչմերուկների և բախումների քաղաքը, իր պատերի մեջ կրում է աշխարհի հիշողությունը։ Այն չի կարող մոռանալ կամ լռել 20-րդ դարի ողբերգությունների մասին։ Հայոց ցեղասպանությունը, որը տեղի ունեցավ 1915 թվականին, բացեց անցած դարի ամենամութ էջերից մեկը։ Այն մեզ հիշեցնում է, որ ժողովրդի ոչնչացումը հաճախ սկսվում է լռությամբ, այնուհետև՝ ժխտմամբ։ Այն, ինչ պատմությունն արդեն մեկ անգամ արտադրել է, կարող է կրկնվել, եթե զգույշ չլինենք։
Այսօր էլ, ծայրահեղականության աճի և ժխտող կամ նսեմացնող խոսքի ֆոնին, պետական հաստատություններն ունեն պատասխանատվություն՝ անվանել փաստերը, ճանաչել ճշմարտությունը և փոխանցել հիշողությունը։ Բրյուսելը պետք է շարունակի կանգնել պատմական ճշմարտության կողքին և պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսևորման դեմ»,- ասել է Վեյցմանը։

Президент Центра социального обеспечения Брюсселя Давид Вейцман заявил, что Геноцид армян открыл одну из самых мрачных страниц XX века.
Он подчеркнул, что Брюссель должен и дальше стоять на стороне исторической правды и бороться с любыми проявлениями отрицания, сообщает «Арменпресс».
«Брюссель — город перекрестков и столкновений — несет в себе память мира. Он не может забывать или молчать о трагедиях XX века. Геноцид армян, произошедший в 1915 году, открыл одну из самых мрачных страниц прошлого столетия. Он напоминает нам, что уничтожение народа зачастую начинается с молчания, а затем — с отрицания. То, что уже произошло в истории, может повториться, если не быть бдительными.
Сегодня, на фоне роста экстремизма и распространения риторики, отрицающей или принижающей трагедии, государственные учреждения несут ответственность — называть факты, признавать истину и передавать память. Брюссель должен и далее стоять на стороне исторической правды и бороться с любыми проявлениями отрицания», — заявил Вейцман.