ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն Ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։ Ուղերձը հրապարակվել է Սպիտակ տան կայքում։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնը և հարգում 20-րդ դարի մեծագույն աղետներից մեկի ընթացքում տառապած հոգիների հիշատակը: 1915 թվականից սկսած՝ մոտ մեկուկես միլիոն հայեր բռնի տեղահանվել և սպանվել են Օսմանյան կայսրության վերջին տարիներին։ Այս հիշատակի օրը ԱՄՆ-н միացել է ինչպես Ամերիկայի, այնպես էլ ամբողջ աշխարհի հայկական համայնքին՝ հարգելով այս ողբերգության բազում զոհերին։
Ապրիլի 24-н ամեն տարի առիթ է վերարժևորելու հայ և ամերիկյան ժողովուրդների միջև եղած ամուր ու երկարատև կապը։ ԱՄՆ-ն բարձր է գնահատել 1915 թվականին ստեղծված Հայկական և սիրիական օգնության ամերիկյան կոմիտեի պատմական գործունեությունը, որը վճռորոշ մարդասիրական աջակցություն է տրամադրել տեղահանված հայերին։ Հպարտությամբ ու երախտագիտությամբ է հիշվում այն հազարավոր ամերիկացիների ներդրումը և կամավորությունը, որոնք օգնել են իրենց տները կորցրած հայերին։
Այս օրը նաև վկայությունն է հայ ժողովրդի տոկունության և ամրության՝ ողբերգության ֆոնին։ Միացյալ Նահանգները հարստացել է հայերի բերած մշակութային ժառանգությամբ՝ այդ թվում՝ պարգևների արժանացած զինվորականների, ճանաչված արվեստագետների, անվանի ճարտարապետների և հաջողակ գործարարների։
Հարգանքի տուրք է մատուցելով զոհվածների հիշատակին, վարչակազմը վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ պաշտպանելու կրոնական ազատությունները և փոքրամասնություններին։
«Մենք անհամբեր սպասում ենք Հայաստանի հետ մեր ռազմավարական գործընկերության շարունակմանը և տարածաշրջանային կայունությանն աջակցելուն, մինչ շարունակում ենք ձգտել կայուն բարգավաճման և անվտանգության»,–ասվում է Թրամփի ուղերձում։

25 Апрель 2025 - 07:27 AMT
В своём послании по случаю 24 апреля, в День памяти жертв Геноцида армян, президент США Дональд Трамп подтвердил прочные связи с Арменией, однако воздержался от употребления термина «геноцид» в описании событий 1915 года, когда в Османской империи были убиты более миллиона армян.
“Сегодня, когда страна отмечает День памяти Великой резни, президент отдает дань уважения невинным жертвам одной из величайших трагедий XX века. Начиная с 1915 года, около полутора миллионов армян были насильственно изгнаны и убиты в последние годы Османской империи. В этот день размышлений Соединенные Штаты выражают солидарность с армянским сообществом как в Америке, так и по всему миру, вспоминая многочисленные жертвы этой трагедии.
Каждое 24 апреля служит поводом задуматься о прочной и глубокой связи между армянским и американским народами. США высоко оценивают деятельность Американского комитета помощи армянам и сирийцам, основанного в 1915 году, который оказывал важнейшую гуманитарную помощь армянам-беженцам. С гордостью и благодарностью вспоминаются тысячи американцев, пожертвовавших средства и время на помощь изгнанным армянам.
Этот день также подчеркивает стойкость и силу армянского народа перед лицом трагедии. Культура армян значительно обогатила Соединенные Штаты — от уважаемых военных до прославленных артистов, выдающихся архитекторов и успешных предпринимателей.
Почитая память погибших, администрация вновь подтверждает свою приверженность защите религиозной свободы и уязвимых меньшинств. США рассчитывают на дальнейшее укрепление стратегического партнерства с Арменией и поддержание стабильности в регионе в стремлении к устойчивому процветанию и безопасности”, говорится в послании.