Հայաստանի երիտասարդական հավաքականի գլխավոր մարզիչ Ֆլեմինգ Սերիցլեւը ԵԱ-2011 ընտրական խաղերից առաջ վերջին ուսումնամարզական հավաքում թիմ է հրավիրել չորս լեգիոներների, այդ թվում Բելոռուսի «Բատէի» հարձակվող Հովհաննես Գոհարյանին, բելգիական «Ստանդարտ» եւ «Բրյուգե» ակումբների կիսապաշտպաններ Հրաչ Յահանին եւ Մասիս Ոսկանյանին, ինչպես նաեւ կիսապաշտպան Լեւոն Հայրապետյանին գերմանական «Համբուրգից»: Դանիացի մասնագետի խոսքերով, Շվեյցարիայի եւ Թուրքիայի հավաքականների դեմ խաղերում լեգիոներների մասնակցությունը դեռ հարցականի տակ է:
«Ինչ վերաբերում է հայ լեգիոներներին, ապա երկուսը փաստաթղթերի հետ խնդիրներ ունեն: ՀՖԴ-ն ամեն ինչ անում է, որպեսզի լուծի այդ խնդիրները: Ինչ վերաբերում է Լեւոն Հայրապետյանին, նա կարող է խաղալ: Հիմնականում Լեւոնը խաղում է «Համբուրգի» երկրորդ թիմի համար: Նա հաճախակի վնասվածքներ ստանալու հետեւանքով խաղային ոչ մեծ փորձ ունի, եւ ես պետք է տեսնեմ նրան, որպեսզի ճիշտ ընտրություն կատարեմ: Մասիս Ոսկանյանը երկար ժամանակ դաշտ դուրս չէր գալիս վնասվածքի պատճառով, բայց այժմ խաղում է բելգիական «Բյուգեի» երկրորդ թիմում: Նրա փաստաթղթերը տվյալ պահին պատրաստ չեն, եւ ամենայն հավանականությամբ չի մասնակցելու առաջին երկու ընտրական խաղերին: Ես նրան հրավիրել եմ, որպեսզի հավաքի ժամանակ ծանոթանամ նրա խաղին»,- նշել է Սերիցլեւը:
Նա նաեւ նշել է, որ Հովհաննես Գոհարյանի մասնակցությունը եւս հարցական է, քանի որ բելգիական «Բատէի» հարձակվողը վերջին խաղերում հիմնականում պահեստայինների մեջ է եղել եւ համապատասխան խաղային փորձ չի ստացել:
«Հովհաննես Գոհարյանը փաստաթղթերի խնդիր չունի, եւ նա նույնպես կարող է հանդես գալ հավաքականի կազմում: Բայց քանի որ վերջին խաղերում նա համարյա դաշտ դուրս չի եկել, նրա մասնակցությունն առաջիկա խաղերին հարցականի տակ է եւ կախված է նրա մարզավիճակից: Ինչ վերաբերում է Հրաչ Յահանին, ապա նա մեզ վրա շատ լավ տպավորություն է թողել Էստոնիայի հավաքականի հետ ազգային հավաքականի նախնական մարզումների ժամանակ: Արդեն այն, որ նա խաղում է «Ստանդարտում» եւ շատ հաճախ է խաղադաշտ դուրս գալիս, խոսում է նրա բարձր մակարդակի մասին: Եվ եթե մենք հասցնենք ժամանակին կարգավորել նրա բոլոր փաստաթղթերը, ապա նա զգալիորեն կուժեղացնի մեր հավաքականը: Տվյալ պահին ես նրա մասնակցության հնարավորությունը գնահատում եմ 50-50: Մենք ամեն ինչ կանենք նրա համար, որպեսզի Յահանը դուրս գա խաղադաշտ»,- ասել է Սերիցլեւը:

Главный тренер молодежной сборной Армении по футболу Флеминг Серицлев на последний учебно-тренировочный сбор перед отборочными матчами в рамках ЧЕ-2011 пригласил в команду четырех легионеров, в том числе нападающего белорусского «Батэ» Оганеса Гоаряна, полузащитников бельгийских клубов «Стандарда» и «Брюге» Грача Ягана и Масиса Восканяна соответственно, а также полузащитника Левона Айрапетяна из немецкого «Гамбурга». По словам датского специалиста, участие легионеров в матчах против сборных Швейцарии и Турции пока находится под вопросом.
«Что касается армянских легионеров, то у двоих есть проблемы с документами. ФФА делает все,для того чтобы решить эти проблемы. Что касается Левона Айрапетяна, он сможет играть. В основном Левон играет за вторую команду «Гамбурга». У него небольшая игровая практика из-за частых травм,и я должен увидеть его, для того, чтобы сделать правильный выбор. Масис Восканян долгое время не выходил на поле из-за травмы, но сейчас уже играет во второй команде бельгийского «Брюге». Его документы на данный момент не готовы и по всей вероятности он не примет участия в первых двух отборочных матчах. Я его пригласил, чтобы ознакомиться с его игрой во время сбора», – отметил Серицлев.
Флеминг Серицлев также отметил, что участие Оганеса Гоаряна также стоит под вопросом, поскольку нападающий белорусского «Батэ» в последних играх в основном сидел на скамье запасных и соответствующей игровой практики на получил.
«У Оганеса Гоаряна проблем с документами нет, и он может выступать за сборную. Но поскольку в последних играх он практически не выходил на поле, его участие в предстоящих матчах стоит под вопросом, и зависит от его спортивной формы. Что касается Грача Ягана, то он оставил на нас очень хорошее впечатление во время предматчевых тренировок национальной сборной со сборной Эстонии. Уже то, что он играет за «Стандард» и очень часто выходит на поле в составе льежской команды, говорит о его высоком уровне. И если мы успеем наладить все его документы к сроку, то он заметно усилит нашу сборную. На данный момент я оцениваю вероятность его участия 50 на 50. Мы сделаем все для того, чтобы Яган вышел на поле», – сказал Серицлев.