25 Ապրիլ 2025 - 08:44 AMT
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին Հայոց ցեղասպանության տարելիցի կապակցությամբ անդրադարձ է կատարել 1915թ․ ցեղասպանությանն ու Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի ողբերգությանը։
Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մելանի Ժոլին իր միկրոբլոգում գրել է. «1915թ. ավելի քան 1,5 միլիոն հայ է սպանվել։ Մենք պետք է ապահովենք, որ նրանց անուններն ու պատմությունները երբեք չմոռացվեն»։
Նա նաև տեղադրել է տեսաուղերձ՝ նվիրված ցեղասպանության տարելիցին, հայտնում է Aravot.am-ը։
«Մենք միանում ենք հայկական համայնքներին երկրում և ամբողջ աշխարհում՝ հիշելու և հարգելու նրանց, ովքեր շարունակում են ապրել ցավով ու կորստի ողբերգությամբ: Այսօր մենք ճանաչում ենք Լեռնային Ղարաբաղի 120,000 բնիկ հայերի դիմակայունությունը, ովքեր 2023 թվականին բռնի տեղահանվել են իրենց հողերից պատմության մեջ առաջին անգամ։ Չափազանց շատ տառապանք ու չափազանց շատ ավեր է իրականացվել Լեռնային Ղարաբաղում»,- հայտարարել է Ժոլին։
Նա նշել է, որ Հելսինկիի եզրափակիչ ակտի 50-ամյակի նշման համատեքստում, որն հիմք է հանդիսացել ԵԱՀԿ ստեղծման համար, անհրաժեշտ է շարունակել պայքարը՝ ուղղված ատելության, ժխտողականության և ծայրահեղականության դեմ՝ միաժամանակ պահպանելով Կանադայի հիմնարար արժեքները թե՛ երկրի ներսում, թե՛ միջազգային հարթակում։

Министр иностранных дел Канады Мелани Жоли выступила с заявлением по случаю годовщины Геноцида армян, подчеркнув также трагедию армян, насильно изгнанных из Нагорного Карабаха в 2023 году, сообщает «Aravot.am ».
«В 1915 году было убито более 1,5 миллиона армян. Мы должны сделать всё, чтобы их имена и истории никогда не были забыты», — написала Жоли в своём микроблоге.
Она также опубликовала видеопослание, посвящённое этой дате.
«Мы присоединяемся к армянским общинам в Канаде и по всему миру, чтобы вспомнить и почтить память тех, кто продолжает жить с болью и трагедией утраты. Сегодня мы признаём стойкость 120 000 коренных армян Нагорного Карабаха, которые в 2023 году впервые в истории были насильственно изгнаны со своей земли. В Нагорногм Карабахе было слишком много страданий и разрушений», — заявила министр.
Она подчеркнула, что в контексте 50-летия Заключительного акта Хельсинки, ставшего основой для создания ОБСЕ, необходимо продолжать борьбу с ненавистью, отрицанием и экстремизмом, защищая базовые ценности Канады как внутри страны, так и на международной арене.