25 Ապրիլ 2025 - 11:49 AMT
Ապրիլի 24–ին Փարիզում Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին նվիրված պետական արարողությանը մասնակցել է Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն։
Ոգեկոչման արարողությունը տեղի է ունեցել Փարիզի կենտրոնում՝ Սեն գետի երկայնքով տեղակայված Հայաստանի էսպլանադում, հայտնում է Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանատունը։
Միջոցառման մեկնարկին, որպես զոհերի հիշատակին տուրք մատուցելու խորհրդանշական գործողություն, Կոմիտաս վարդապետի արձանի առջև ծաղկեպսակներ են դրվել Ֆրանսիայի վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուի, նախկին վարչապետ Գաբրիել Ատալի, Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոյի, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպան Արման Խաչատրյանի, ինչպես նաև Սենատի նախագահ Ժերար Լարշեի անունից հանդես եկած Ֆրանսիա-Հայաստան բարեկամական խմբի փոխնախագահ Էրվե Մարսելի կողմից։ Բացի այդ, ծաղկեպսակներ են զետեղել նաև Ֆրանսահայ կազմակերպությունների համակարգող խորհրդի (CCAF) համանախագահները և պետական ու համայնքային այլ ներկայացուցիչներ։
Այնուհետև ելույթներով հանդես են եկել ֆրանսահայ համայնքին ուղղված խոսքերով՝ CCAF-ի համանախագահները, Անն Իդալգոն և վարչապետ Ֆրանսուա Բայրուն։
Միջոցառմանը մասնակցել են նաև բազմաթիվ ֆրանսիացի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, այդ թվում՝ կառավարության անդամներ, խորհրդարանականներ, սենատորներ, ռեգիոնների ու դեպարտամենտների խորհուրդների անդամներ, քաղաքապետներ և Ֆրանսիայում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ներկայացուցիչներ։
Արարողության ավարտից հետո իրականացվել է ավանդական երթը, որին միացել են մեծաթիվ ֆրանսահայեր։
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը անդրադարձել է Հայոց ցեղասպանությանը և ոգեկոչել զոհերի հիշատակը՝ X–ի միկրոբլոգում ֆրանսերեն և հայերեն հրապարակումներով։

24 апреля в Париже состоялась государственная церемония, посвящённая 110-летию Геноцида армян. В мероприятии принял участие премьер-министр Франции Франсуа Байру.
Как сообщает посольство Армении во Франции, церемония прошла в центре Парижа, на Эспланаде Армении, расположенной вдоль реки Сена.
В начале мероприятия у памятника Комитасу были возложены венки в знак памяти о жертвах. Венки возложили премьер-министр Франсуа Байру, бывший премьер-министр Габриэль Атталь, мэр Парижа Анн Идальго, посол Армении во Франции Арман Хачатрян, а также вице-президент группы дружбы Франция–Армения Эрве Марсель, представлявший председателя Сената Жерара Ларше. Венки возложили также сопредседатели Координационного совета армянских организаций Франции (CCAF) и другие официальные и общественные деятели.
С речами, адресованными французско-армянской общине, выступили сопредседатели CCAF, Анн Идальго и Франсуа Байру.
На церемонии присутствовали многочисленные высокопоставленные чиновники Франции, включая членов правительства, парламентариев, сенаторов, представителей региональных и департаментских советов, мэров, а также дипломаты, аккредитованные во Франции.
По завершении официальной части прошёл традиционный марш, к которому присоединилось большое число французских армян.
Президент Франции Эммануэль Макрон почтил память жертв Геноцида армян публикациями на X на французском и армянском языках.