25 Ապրիլ 2025 - 13:06 AMT
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը հանդես է եկել հայտարարությամբ՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին։
Նա նշել է, որ նույնիսկ 110 տարի անց փորձում են ժխտել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այսօր լրանում է Օսմանյան կայսրության կողմից 1.5 միլիոն հայերի, ինչպես նաև հույների և այլ քրիստոնյաների սպանության 110-րդ տարելիցը։ 110 տարի անց շատերը դեռ ժխտում են 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը։ Իմ սիրտը հայ ժողովրդի հետ է, որը մինչ օրս շարունակում է բախվել հայատյացությանը»,–նշել է նա։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) խստորեն դատապարտել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ամոթալի նահանջը։
Նախկին նախագահ Ջո Բայդենը 2021–ին իր ուզերձում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին՝ իր պաշտոնավարման հաջորդ տարիներին ևս կիրառելով այդ եզրույթն ապրիլի 24–ի ուղերձներում։

25 Апрель 2025 - 14:53 AMT
По его словам, даже спустя 110 лет предпринимаются попытки отрицать первый геноцид 20-го века, сообщает «Арменпресс».
«Сегодня исполняется 110 лет с момента убийства 1,5 миллиона армян, а также греков и других христиан Османской империей. Прошло более века, но многие до сих пор отрицают первую геноцид 20 века. Моё сердце с армянским народом, который и поныне сталкивается с проявлениями армянофобии», — отметил он.
Напомним, что президент США Дональд Трамп в своём послании 24 апреля избегал термина «геноцид», называя произошедшее «Мец Ехерн» (Великая резня). Армянский национальный комитет Америки (ANCA) резко осудил этот шаг, назвав его позорным отступлением от признания Геноцида. В 2021 году бывший президент Джо Байден использовал термин «Геноцид армян» и продолжил применять его в своих последующих посланиях.