25 Ապրիլ 2025 - 14:14 AMT
ԱՄՆ նախկին փոխնախագահ, Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչ Քամալա Հարիսը Հայոց ցեղասպանության 110-ամյակի կապակցությամբ X-ի իր միկրոբլոգում հրապարակված գրառման մեջ նշել է, որ ապրիլի 24–ին հիշում և հարգում ենք 1․5 մլն հայերի հիշատակը։
Նա նշել է, որ այդ մարդիկ բռնագաղթի են ենթարկվել, սպանվել են Հայոց ցեղասպանության ժամանակ։
«Այսօր մենք հարգանքի տուրք ենք մատուցում 1.5 միլիոն մարդկանց հիշատակին, որոնք Հայոց ցեղասպանության ժամանակ տեղահանվեցին, սպանվեցին և մահվան երթով անցան։ Այս ողբերգությունից 110 տարի անց մենք նաև խորհում ենք հայ ժողովրդի ուժի և տոկունության մասին և վերահաստատում մեր հանձնառությունը՝ պայքարելու ատելության բոլոր դրսևորումների դեմ»,- գրել է Հարիսը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփն ապրիլի 24–ի իր ուղերձում խուսափել է ցեղասպանություն եզրույթն օգտագործելուց՝ խոսելով Մեծ եղեռնի մասին։ Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) խստորեն դատապարտել է նախագահ Դոնալդ Թրամփի Հայոց ցեղասպանության ճանաչումից ամոթալի նահանջը։
Նախկին նախագահ Ջո Բայդենը 2021–ին իր ուզերձում խոսել էր Հայոց ցեղասպանության մասին՝ իր պաշտոնավարման հաջորդ տարիներին ևս կիրառելով այդ եզրույթն ապրիլի 24–ի ուղերձներում։

25 Апрель 2025 - 15:05 AMT
Бывший вице-президент США и представитель Демократической партии Камала Харрис в своем микроблоге на платформе X по случаю 110-й годовщины Геноцида армян написала, что 24 апреля мы чтим память 1,5 миллиона армян.
Она указала, что эти люди были насильственно депортированы и убиты во время Геноцида армян.
«Сегодня мы отдаем дань памяти 1,5 миллионам человек, которые были депортированы, убиты и прошли марши смерти во время Геноцида армян. Спустя 110 лет после этой трагедии мы также размышляем о силе и стойкости армянского народа и подтверждаем нашу приверженность борьбе против всех проявлений ненависти», — написала Харрис.
Президент США Дональд Трамп в своем обращении 24 апреля избегал употребления термина «геноцид», предпочтя говорить о «Великом бедствии». Армянский национальный комитет Америки (ANCA) резко осудил отказ президента Трампа от признания Геноцида армян.
В отличие от него, бывший президент Джо Байден в своем послании 2021 года использовал термин «Геноцид армян» и продолжал делать это в ежегодных заявлениях 24 апреля.