26 Ապրիլ 2025 - 09:32 AMT
Թուրքիայի Ազգային մեծ ժողովում միակ քրիստոնյա պատգամավոր Ջորջ Ասլանը՝ Մարդինից ընտրված և ծագումով ասորի, որը ներկայացնում է քրդամետ «Ժողովուրդների հավասարություն և ժողովրդավարություն» կուսակցությունը, հարգանքի տուրք է մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին։ Ասլանը խորհրդարանում ելույթ է ունեցել՝ անդրադառնալով Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին։
Նա նշել է, որ «հարգանքով է հիշում այդ իրադարձությունների ժամանակ իրենց կյանքը կորցրած հայերին, սիրիացիներին և մյուս բոլոր ժողովուրդներին», հայտնում է Factor.am-ը։
Ասլանը ելույթի ժամանակ դիմել է խորհրդարանի բոլոր քաղաքական խմբակցություններին՝ նշելով․ «Պարո՛ն նախագահ, հարգելի՛ պատգամավորներ։ Այսօր լրանում է 1915 թվականի ապրիլի 24-ի իրադարձությունների 110-րդ տարելիցը, որոնք մութ հետք են թողել Թուրքիայի պատմության մեջ։ Ես հարգանքով եմ հիշում հայերին, ասորիներին և բոլոր մյուս ազգերին, որոնք զոհվեցին այս իրադարձությունների ժամանակ։ 1915 թվականին Թուրքիայի բնակչությունը կազմում էր 13 միլիոն, որից 3 միլիոնը քրիստոնյաներ էին։ Այսօր Թուրքիայի բնակչությունը կազմում է 86 միլիոն, իսկ քրիստոնյաների թիվը 50 հազար է։ Հիմա հարց ունեմ խորհրդարանի բոլոր քաղաքական կուսակցություններին, ինչո՞ւ է այսօր Թուրքիայի բնակչությունը 86 միլիոն, իսկ քրիստոնյաների թիվը՝ 50 հազար։ Ժողովրդավարությունը կարող է գալ Թուրքիա միայն այս հարցին ձեր տված պատասխանով, հակառակ դեպքում՝ ժողովրդավարությունն այս երկիր չի գա»։
Ասլանի ելույթին արձագանքել է «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության Քոնիայի պատգամավոր Ունալ Քարամանը, որը նախկինում եղել է «Տրաբզոնսպոր» ակումբի ֆուտբոլիստ․ նա ասել է․ «Հարցրեք պատմաբաններին, պատմաբաններին»։
Թուրքական լրատվամիջոցների փոխանցմամբ՝ Ասլանի խոսքի ընթացքում նրա բարձրախոսն անջատվել է։
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների հավասարություն և ժողովրդավարություն» կուսակցության (DEM) կենտրոնական գործադիր կոմիտեն ևս հրապարակել է գրավոր հայտարարություն՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին։

Джордж Аслан, единственный христианский депутат Великого национального собрания Турции, этнический ассириец, избранный от Мардина от про-курдской партии «Равенство народов и демократия» (DEM), почтил память жертв Геноцида армян. Как сообщает «Factor.am», Аслан выступил с речью в парламенте, отметив 110-ю годовщину Геноцида.
Он отметил, что «с уважением вспоминает армян, ассирийцев и все другие народы, потерявшие жизни в ходе тех событий».
Обращаясь ко всем политическим фракциям парламента, Аслан сказал: «Господин председатель, уважаемые депутаты. Сегодня исполняется 110 лет со дня событий 24 апреля 1915 года, оставивших тёмный след в истории Турции. Я с уважением вспоминаю армян, ассирийцев и все другие народы, погибшие в те годы. В 1915 году население Турции составляло 13 миллионов человек, из которых 3 миллиона были христианами. Сегодня население Турции — 86 миллионов, а христиан осталось лишь 50 тысяч. Я задаю вопрос всем политическим партиям парламента: почему сегодня в Турции при населении 86 миллионов христиан всего 50 тысяч? Демократия может прийти в Турцию только тогда, когда вы дадите ответ на этот вопрос, иначе демократии в этой стране не будет».
На выступление Аслана отреагировал депутат от Партии справедливости и развития (AKP) от Коньи Унал Караман, бывший футболист «Трабзонспора», который сказал: «Спросите у историков, спросите у историков».
По данным турецких СМИ, во время речи Аслана его микрофон был отключён.
Центральный исполнительный комитет про-курдской партии «Равенство народов и демократия» (DEM) также выпустил письменное заявление, посвящённое 110-й годовщине Геноцида армян.