28 Ապրիլ 2025 - 06:53 AMT
Եվրամիության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը, Հռոմում հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին և անդրադարձել իր Հայաստան կատարելիք այցին։ Կալասն այդ մասին հայտնել է X հարթակում։
«ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ Հռոմում քննարկեցի Հայաստան կատարելիք այցս։ Վերահաստատեցի ԵՄ ամուր հանձնառությունը կապերի խորացմանը և մտքեր փոխանակեցի Հարավային Կովկասում իրավիճակի շուրջ՝ ներառյալ տարածաշրջանում խաղաղության և Հայաստանի ու Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ ջանքերը»,- գրել է նա։
Կայա Կալլասը այս մասին հայտնել է իր X հարթակում, որտեղ նաև ընդգծել է Եվրամիության հանձնառությունը՝ նպաստելու Հարավային Կովկասում խաղաղության հաստատման և Հայաստանի ու Ադրբեջանի հարաբերությունների կարգավորմանը։
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը Վատիկանի Սուրբ Պետրոսի տաճարում մասնակցել է Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հուղարկավորության արարողությանը: Միջոցառման ավարտին նախագահ Խաչատուրյանը ոչ պաշտոնական ձևաչափով շփումներ է ունեցել գործընկերների հետ, որոնց ընթացքում անդրադարձել օրակարգային մի շարք հարցերի։
Մի շարք եվրոպական երկրներից և Եվրախորհրդարանից պատգամավորներ քննադատել են Կալասի այցը Բաքու։ Նրանք նշել են, որ Կալասը գերադասել է մեկնել բռնապետական Ադրբեջան՝ շրջանցելով եվրոպական ուղի ընտրած Հայաստանը։ Ըստ նրանց՝ այս ընտրությունը դիտարկվում է որպես անտեսում մի երկրի, որը ժողովրդավարական արժեքներով է առաջնորդվում ու շարունակում է սպառնալիքների բախվել Ադրբեջանի կողմից։

28 Апрель 2025 - 07:39 AMT
Высокий представитель Европейского союза по иностранным делам и политике безопасности Кая Каллас в Риме встретилась с президентом Армении Ваагном Хачатуряном и обсудила свой предстоящий визит в Армению. Об этом Каллас сообщила на своей странице в X.
«В Риме я обсудила с президентом Армении Ваагном Хачатуряном свой визит в Армению. Подтвердила твердую приверженность ЕС углублению связей и обменялась мнениями о ситуации на Южном Кавказе, включая усилия по установлению мира и нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном», — написала она.
Каллас подчеркнула приверженность Европейского союза делу укрепления мира на Южном Кавказе и содействия нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
Президент Хачатурян принял участие в траурной церемонии прощания с Папой Римским Франциском в соборе Святого Петра в Ватикане. После мероприятия он в неформальной обстановке пообщался с коллегами, обсудив ряд актуальных вопросов.
Ряд депутатов европейских стран и Европарламента раскритиковали визит Каллас в Баку, отметив, что она предпочла авторитарный Азербайджан демократической Армении. По их мнению, это воспринимается как игнорирование страны, приверженной демократическим ценностям и все еще сталкивающейся с угрозами со стороны Азербайджана.