Միլանի «Ինտերի» կիսապաշտպան և Հայաստանի ազգային հավաքականի նախկին ավագ Հենրիխ Մխիթարյանը խոսել է ֆուտբոլի նկատմամբ իր վերաբերմունքի, Հայաստանի հավաքականի կազմում խաղի մասին։
Նա նշել է, որ միշտ ունեցել է հաղթելու եռանդ, քանի որ Հայաստանի նման երկրի համար հաղթանակն ամեն ինչ է, ասվում է ՈւԵՖԱ–ի կայքում։
«Մանկուց ի վեր իմ երջանկությունը ֆուտբոլն է եղել, իսկ ֆուտբոլն ինձ համար ամեն ինչ էր։ Դեմքիս միշտ ժպիտ էր, ես երջանիկ էի։ Հիմա ես ամենաերջանիկ մարդն եմ, որովհետև անում եմ այն, ինչ սիրում էի մանկուց և սիրում եմ անել հիմա։
Ես չորս տարի հանդես չեմ եկել իմ ազգային հավաքականի կազմում, բայց երբ հանդես եմ եկել, միշտ ունեցել եմ հանդիպումներում հաղթելու եռանդ, կիրք և ցանկություն, քանի որ Հայաստանի նման երկրի համար հաղթանակն ամեն ինչ էր։
Ակումբում լինելը մի փոքր այլ է, քանի որ կան շատ այլազգի ֆուտբոլիստներ, և բոլորն էլ փորձում են ներկայացնել իրենց երկիրը։ Ես նրանցից մեկն էի, ես նույնն էի անում, և ուրախ եմ, որ ներկայացրել եմ Հայաստանը Անգլիայում, Իտալիայում, Գերմանիայում և Ուկրաինայում, որտեղ որ հանդես եմ եկել»,- ասել է Մխիթարյանը։

29 Апрель 2025 - 11:24 AMT
Полузащитник «Интера» (Милан) и бывший капитан сборной Армении Генрих Мхитарян рассказал о своём отношении к футболу и о том, как он играл за сборную Армении.
Как сообщает сайт УЕФА, Мхитарян отметил, что всегда обладал «огромным стремлением побеждать, ведь для такой страны, как Армения, победа значит всё».
«С детства моё счастье — это футбол, — сказал Мхитарян. — Футбол для меня был всем. У меня всегда была улыбка на лице, я был счастлив. Сейчас я самый счастливый человек, потому что занимаюсь тем, что любил с детства и продолжаю любить.
Я уже четыре года не выступаю за национальную сборную, но когда играл, всегда выходил на поле с желанием победить, с энтузиазмом и страстью, потому что для страны вроде Армении победа значила всё.
Играть в клубе немного иначе, ведь там много игроков разных национальностей, и каждый старается представить свою страну. Я был одним из них, делал то же самое и горжусь тем, что представлял Армению в Англии, Италии, Германии и Украине, где бы я ни выступал», — отметил Мхитарян.