Եվրամիության ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Մարտա Կոսը հայտարարել է, որ Հայաստանը դեռևս չի ներկայացրել անդամակցության հայտ, երբ ստանան՝ կքննարկեն։
«Մենք դեռ Հայաստանի կողմից Եվրամիությանն անդամակցելու հայտ չենք ստացել, երբ ստանանք, կքննարկենք», – ասել է նա, հայտնում է «Ազատությունը»։
Չհստակեցնելով՝ դիմումը ստանալու դեպքում Բրյուսելը հավանություն կտա, թե ոչ, եվրոպացի բարձրաստիճան դիվանագետը միայն ընդգծել է՝ Երևանում հնչող այդ ցանկությունը ցույց է տալիս, թե որքան գրավիչ է այսօր եվրոպական ընտանիքը։
«Այն, ինչ տեղի ունեցավ Հայաստանի խորհրդարանում, ցույց է տալիս, որ Եվրամիության գրավչությունը հիմա ավելի բարձր է, քան նախկինում։ Ցանկացած երկրի համար Եվրամիության անդամակցությանը դիմելու համար երկու պայման կա՝ այն պետք է լինի պետություն և լինի Եվրոպայում։ Մենք Հայաստանից դիմում դեռ չենք ստացել, երբ ստանանք, կքննարկենք, բայց, ինչպես ասացի, սա ցույց է տալիս, որ մենք հետաքրքիր ենք բազմաթիվ երկրների համար», – շեշտել է Մարտա Կոսը։
Նա հավելել է, որ դիմումը ներկայացնելու համար Հայաստանը մի շարք ընթացակարգեր պետք է անցնի:
«Պետք է որոշ պայմաններ բավարարվեն, հետո կտեսնենք», – հավելել է ԵՄ ընդլայնման գլխավոր հանձնակատարը։
Կոսը չի բացառլ, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում՝ մինչև 2029 թվականը, Մոլդովան կարող է միանալ դաշինքին։
«Մեր կողմից ձախողում կլինի, եթե ներկայիս Եվրահանձնաժողովի օրոք մենք Եվրամիություն չընդունենք որևէ նոր անդամի», – նշել է նա՝ ընդգծելով, որ Ալբանիայից և Չեռնոգորիայից բացի նոր անդամների թվում կարող է լինել նաև Մոլդովան։
«Մոլդովան իսկապես ամբողջ խմբի լավ ուսանողն է, նրանք իսկապես զգում են այս պատմական պահը։ Եվ սա մի բան է, որ մենք թերևս նախկինում չենք տեսել, քանի որ նրանք ուզում են պատկանել մի համայնքի, որտեղ կարևոր են արժեքներն ու ժողովրդավարությունը, և նրանք ուզում են հնարավոր ամեն բան անել՝ դրան հասնելու համար», – նշել է Մարտա Կոսը։
Նա խոսել է նաև Վրաստանի հեռանկարների մասին։
Վրաստանը ևս երեք տարի առաջ ստացել է ԵՄ անդամակցության թեկնածու երկրի կարգավիճակ, սակայն այդ պետության հետ բանակցությունները փաստացի կանգ են առել։ Բրյուսելը քննադատում է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությանը՝ արևմտյան արժեքներից հեռանալու, վիճահարույց օրենսդրություն ընդունելու և անցած տարվա զանգվածային բողոքի ակցիաները ճնշելու համար։
«Մենք կարող ենք ավելի հեռուն գնալ ու Թբիլիսիի դեմ պատժամիջոցներ կիրառել, այդ թվում՝ սառեցնել անդամակցության շուրջ բանակցությունները կամ ազատ վիզային ռեժիմը», – ասել է նա
Այնուամենայնիվ, նա ավելացրել է՝ պատժամիջոցներից առավել արդյունավետ կարող է լինել երկխոսության շարունակումը։
Թուրքիայի հետ կապված, Կոսը պարզաբանել է, որ ԵՄ-ն մտադիր է վերանայել հարաբերությունների ներկայիս մակարդակը։ Թեև արդեն հինգ տարուց ավելի է՝ անդամակցության բանակցությունները սառեցվել են ժողովրդավարության ոլորտում առկա լուրջ թերությունների պատճառով, այժմ որոշակի տեղաշարժ է նկատվում։
«Մենք հիմա բարձր մակարդակի երկխոսություն ենք սկսել՝ տնտեսության, հետո էլ կանցնենք միգրացիայի հարցերին։ Նաև գործարար շրջանակն է ուզում, որ մենք գնանք այդ ուղղությամբ», – ասել է Մարտա Կոսը՝ մանրամասնելով, որ ներկայում Եվրամիության ու Թուրքիայի միջև առևտրաշրջանառությունն առնվում է շուրջ 240 միլիարդ եվրոյի։

1 Май 2025 - 13:54 AMT
Еврокомиссар по вопросам расширения Марта Кос сообщила, что Армения ещё не подавала заявку на вступление в Европейский союз. «Мы пока не получили от Армении заявку на вступление в ЕС. Получим — обсудим», — сказала она в интервью «Радио Азатутюн».
При этом, не уточняя, даст ли Брюссель одобрение, Кос отметила, что подобные настроения в Ереване говорят о привлекательности европейского сообщества. «То, что произошло в парламенте Армении, показывает: привлекательность ЕС сегодня выше, чем раньше. Чтобы подать заявку, государство должно быть расположено в Европе и быть суверенным. Мы ещё не получили официального обращения от Армении, но, как я сказала, интерес к ЕС очевиден», — подчеркнула она.
Кос добавила, что Армении предстоит пройти ряд процедур до подачи формальной заявки. «Необходимо соблюдение ряда условий, а потом посмотрим», — отметила еврокомиссар.
Она также не исключила, что до 2029 года, в период её мандата, Молдавия может стать новым членом ЕС. «С нашей стороны будет провалом, если за срок работы нынешней Еврокомиссии мы не примем в ЕС ни одного нового члена», — заявила она, упомянув, что наряду с Албанией и Черногорией среди возможных кандидатов значится и Молдавия.
«Молдавия — действительно лучший ученик всей группы. Они чувствуют исторический момент и стремятся быть частью сообщества, где важны ценности и демократия. Они готовы сделать всё возможное для достижения этой цели», — добавила Кос.
Она также прокомментировала ситуацию с Грузией. Грузия получила статус кандидата на вступление в ЕС три года назад, но переговоры фактически приостановлены. Брюссель критикует правящую партию «Грузинская мечта» за отдаление от западных ценностей, принятие спорных законов и подавление массовых протестов.
«Мы можем пойти дальше и ввести санкции против Тбилиси, включая замораживание переговоров о членстве или отмену безвизового режима», — заявила Кос. Однако она отметила, что продолжение диалога может быть эффективнее санкций.
Что касается Турции, Кос пояснила, что ЕС намерен пересмотреть уровень текущих отношений. Хотя переговоры о вступлении заморожены более пяти лет из-за серьёзных проблем в сфере демократии, сейчас наблюдается определённый прогресс. «Мы начали диалог на высоком уровне по экономике и далее перейдём к вопросам миграции. Также бизнес-сообщество поддерживает это направление», — рассказала она, отметив, что товарооборот между ЕС и Турцией составляет около 240 миллиардов евро.
26 марта Национальное собрание Армении утвердило во втором и окончательном чтении законопроект о начале процесса вступления в ЕС. Правительство одобрило инициативу 9 января, по предложению гражданской инициативы «Еврокве». Несмотря на подписание закона президентом, ЕС пока не направил официального приглашения. Оппозиция называет документ юридически абсурдным. Вице-премьер РФ Алексей Оверчук также заявил, что Армения не сможет «сидеть на двух стульях» и будет вынуждена выбирать между ЕАЭС и ЕС.