Tesla-ն հերքել է լուրերը այն մասին, թե նրա տնօրենների խորհուրդը սկսվել է նոր գործադիր տնօրենի փնտրտուք՝ Իլոն Մասկին փոխարինելու համար։
«Այս հաղորդագրությունները բացարձակապես իրականությանը չեն համապատասխանում», — հայտարարել է տնօրենների խորհրդի նախագահ Ռոբին Դենհոլմը, որի մեկնաբանությունը հրապարակվել է մայիսի 1-ին ընկերության պաշտոնական միկրոբլոգում՝ X սոցիալական ցանցում։
Ավելի վաղ The Wall Street Journal-ը գրել էր, որ խորհրդի որոշ անդամներ դժգոհ են, որ Մասkը չափազանց շատ ժամանակ է անցկացնում Վաշինգտոնում՝ կենտրոնանալով ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի կառավարության աշխատանքների վրա։ Ըստ հրապարակման՝ բաժնետոմսերի մոտ մեկամսյա անկման ֆոնին տնօրենների խորհուրդը «լուրջ մտածել է Մասկին փոխարինող գտնելու մասին», Deutsche Welle-ն։
WSJ-ը, հղում կատարելով անանուն աղբյուրներին, գրել է, որ խորհրդի անդամները դիմել են մի քանի կադրային գործակալությունների՝ նոր գործադիր տնօրենի որոնման պաշտոնական գործընթացը սկսելու համար։
Լրատվամիջոցը նաև նշել է, որ որոշ անդամներ Մասկին հորդորել են ավելի շատ ժամանակ հատկացնել Tesla-ին և այդ մասին հրապարակային հայտարարություն անել։ Ըստ հոդվածի՝ «նա չի արձագանքել այդ կոչին»։
2025 թվականի հունվարից Մասկը, ԱՄՆ նախագահ Թրամփի կարգադրությամբ, ղեկավարում է պետական կառավարման արդյունավետության դեպարտամենտը։

В компании Tesla опровергли слухи о том, что ее совет директоров якобы начал подбор нового исполнительного директора вместо Илона Маска. «Эти сообщения являются абсолютно не соответствующими действительности», — заявила глава совета директоров Робин Денхолм, чей комментарий был опубликован 1 мая в официальном микроблоге компании в социальной сети X.
Ранее издание The Wall Street Journal сообщило, что часть членов совета выразила недовольство тем, что Илон Маск проводит слишком много времени в Вашингтоне, сосредоточившись на работе в правительстве президента США Дональда Трампа. По данным издания, совет директоров, обеспокоенный также падением акций компании, «всерьез задумался о поиске преемника Маска».
WSJ со ссылкой на анонимные источники утверждает, что совет обратился к ряду специализированных компаний, занимающихся подбором руководящих кадров, с целью инициировать формальный процесс поиска нового исполнительного директора.
Кроме того, по информации издания, некоторые члены совета директоров посоветовали Маску уделять больше внимания делам Tesla и сделать об этом публичное заявление. В публикации также подчеркивается, что «он не ответил на это». С января 2025 года Маск по распоряжению президента Трампа возглавляет Департамент эффективности государственного управления.