2 Մայիս 2025 - 08:23 AMT
Պերուի մայրաքաղաք Լիմայում ընթացող պատանիների և երիտասարդների ծանրամարտի աշխարհի առաջնության շրջանակում Հայաստանի ներկայացուցիչ Ալեքսանդրա Գրիգորյանը որին մարզում է Քրիստինե Պետրոսյանը, 55 կգ քաշային կարգում դարձել է բրոնզե մեդալակիր։
Նա հաջողություն է գրանցել պոկում վարժությունում՝ վեր բարձրացնելով սկզբում 85 կգ, ապա՝ 88 կգ, հայտնում է Հայաստանի ծանրամարտի ֆեդերացիան։
Հրում վարժությունում Ալեքսանդրան կարողացել է գլխավերևում պահել 116 կգ, ինչի արդյունքում նա գրանցել է լավագույն արդյունքը՝ նվաճելով այդ վարժության ոսկե մեդալը։
Երկամարտի արդյունքը կազմել է 204 կգ, ինչը Ալեքսանդրա Գրիգորյանին ապահովել է բրոնզե մեդալ երիտասարդների աշխարհի առաջնությունում։
Երիտասարդական հավաքականը մարզում են Մելիք Ղուկասյանը և Դավիթ Մուրադյանը, պատանեկան թիմը՝ Երվանդ Կիրակոսյանը, իսկ կանանց հավաքականը ղեկավարում է Տարոն Թոմվասյանը։

На проходящем в столице Перу Лиме молодежном и юношеском чемпионате мира по тяжелой атлетике представительница Армении Александра Григорян (тренер — Кристине Петросян) завоевала бронзовую медаль в категории до 55 кг.
В упражнении «рывок» она подняла сначала 85 кг, затем 88 кг, сообщает Федерация тяжелой атлетики Армении.
В упражнении «толчок» Александра зафиксировала вес 116 кг, завоевав золотую медаль в этом виде. Общий результат составил 204 кг, что обеспечило Григорян бронзовую медаль в общем зачете среди молодежи.
Молодежную сборную тренируют Мелик Гукасян и Давит Мурадян, юношескую — Ерванд Киракосян, женскую сборную — Тарон Томвасян.