ԱՄՆ 72 սենատոր աջակցություն է հայտնել Ռուսաստանի դեմ «կործանարար» պատժամիջոցների օրինագծին, եթե Մոսկվան հրաժարվի խաղաղ բանակցություններից։ Այս մասին հայտարարել է նախաձեռնության հեղինակներից մեկը՝ հանրապետական Լինդսի Գրահամը, հայտնել է Bloomberg-ը
The Wall Street Journal-ի տվյալներով՝ օրինագծի աջակցությունը գերազանցել է 60 համահեղինակների կրիտիկական շեմը, ներառյալ սենատի հանրապետական մեծամասնության առաջնորդ Ջոն Թյուին և դեմոկրատների առաջնորդ Չակ Շումերին։ Սա ապահովում է օրինագծի անցումը Սենատում, գրում է Meduza-ն։
Գրահամը ակնկալում է, որ շաբաթվա վերջում համահեղինակների թիվը կհասնի 67-ի, ինչը թույլ կտա հաղթահարել ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփի հնարավոր վետոն։
«Նախաձեռնության նպատակն է օգնել նախագահին», — բացատրել է Գրահամը, ով համարվում է Թրամփի հիմնական դաշնակիցներից մեկը սենատում։
Սենատորը հանդես է եկել օրինագծի աջակցության հայտարարությամբ այն նույն օրը, երբ ԱՄՆ-ը և Ուկրաինան ստորագրել են բնական պաշարների վերաբերյալ համաձայնագիր։
Ռուսաստանի դեմ առաջնային և երկրորդային պատժամիջոցների երկկուսակցական օրինագիծը, ի թիվս այլնի, նախատեսում է 500% մաքսատուրքեր այն երկրներից ներմուծման վրա, որոնք գնում են ռուսական նավթ, նավթամթերք, բնական գազ կամ ուրան։ Նախատեսվում են նաև պատժամիջոցներ ցանկացած երկրի նկատմամբ, որը գնում է ռուսական ուրան։ Բացի այդ, օրինագիծը ներառում է արգելք ԱՄՆ ֆինանսական հաստատություններին՝ ներդրումներ կատարել Ռուսաստանի կառավարության հետ կապված կազմակերպություններում, իսկ ԱՄՆ քաղաքացիներին արգելվում է ձեռք բերել ռուսական պետական պարտատոմսեր։
Ռուս-ուկրաինական պատերազմի ավարտի շուրջ բանակցությունների ֆոնին, որոնք Վաշինգտոնը վարում է առանձին Կիևի և Մոսկվայի հետ, ԱՄՆ-ը առաջարկել է թուլացնել Ռուսաստանի դեմ կիրառված պատժամիջոցները։ Սպասվում է, որ դա կարող է տեղի ունենալ, եթե պատերազմող կողմերը համաձայնության գան հրադադարի շուրջ։ Միևնույն ժամանակ, բանակցությունների ընթացքում ԱՄՆ-ն սպառնացել է նոր պատժամիջոցներ կիրառել Ռուսաստանի դեմ, եթե նման համաձայնության հասնել չհաջողվի։

72 сенатора США выразили поддержку законопроекту о введении «сокрушительных» санкций против России в случае отказа Москвы от мирных переговоров. Об этом заявил один из авторов инициативы, республиканец Линдси Грэм, сообщает Bloomberg.
По данным The Wall Street Journal, поддержка законопроекта превысила критический порог в 60 соавторов, включая лидера республиканского большинства в сенате Джона Тьюна и лидера демократов Чака Шумера. Это обеспечивает достаточную поддержку для прохождения проекта закона в сенате.
Грэм ожидает, что к концу недели число соавторов увеличится до 67, что позволит преодолеть возможное вето президента США Дональда Трампа.
«Цель [инициативы] — помочь президенту», — объяснил Грэм, которого считают одним из ключевых соратников Трампа в сенате. Bloomberg отмечает, что сенатор выступил с заявлениями о поддержке законопроекта в тот же день, когда США и Украина подписали соглашение о недрах.
Двухпартийный законопроект о первичных и вторичных санкциях против России предусматривает, среди прочего, пошлины в размере 500% на импорт из стран, покупающих российскую нефть, нефтепродукты, природный газ или уран. Также подразумеваются санкции против любой страны, покупающей уран из России. Кроме того, проект закона включает запрет финансовым учреждениям США инвестировать в организации, связанные с российским правительством, а гражданам США запрещается приобретать российские гособлигации.
На фоне переговоров о завершении российско-украинской войны, которые Вашингтон ведет отдельно с Киевом и Москвой, США предлагали ослабить санкции, введенные против России. Предполагается, что это может произойти, если воюющие стороны договорятся о прекращении огня. При этом в ходе переговоров США грозили, что введут новые санкции против РФ, если заключить такое соглашение не удастся.