ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ մայիսի 8-ը պետք է համարվի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում ԱՄՆ-ի հաղթանակի օր: Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ն զգալիորեն ավելին է արել, քան մյուս երկրները, այս հաղթանակը նվաճելու համար։
«Մեր դաշնակիցներից և բարեկամներից շատերը մայիսի 8-ը նշում են որպես Հաղթանակի օր, սակայն մենք առավել շատ բան ենք արել, քան որևէ այլ երկիր՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմում հաղթանակ ապահովելու համար», – գրել է նա TruthSocial սոցիալական ցանցում։
Թրամփը միաժամանակ նշել է, որ նոյեմբերի 11-ը կհռչակվի որպես Առաջին համաշխարհայինում հաղթանակի օր։
«Մենք հաղթել ենք երկու պատերազմներում, ոչ ոք մեզ մոտ չէր՝ ուժով, խիզախությամբ կամ ռազմական վարպետությամբ, բայց մենք երբեք ոչինչ չենք նշում. դա այն պատճառով է, որ մենք այլևս առաջնորդներ չունենք, ովքեր գիտեն՝ ինչպես դա անել: Մենք պատրաստվում ենք նորից սկսել նշել մեր հաղթանակները», – գրել է ԱՄՆ նախագահը։
ԱՄՆ-ն պաշտոնապես միացել է Երկրորդ համաշխարհայինին 1941 թվականի դեկտեմբերի 7-ին՝ ճապոնական նավատորմի հարձակման հետևանքով Փերլ Հարբորի ռազմածովային բազայի վրա։ Ամերիկյան բանակի ամենամեծ կորուստները եղել են Նորմանդիայի գործողության ժամանակ՝ երկրորդ ռազմաճակատի բացման ընթացքում, որն ընթացել է 1944 թվականի հունիսի 6-ից մինչև օգոստոսի 25-ը։ Գործողությունը ավարտվել է օգոստոսի 31-ին՝ Ֆրանսիայի հյուսիս-արևմուտքի ամբողջական ազատագրությամբ։
ԱՄՆ-ն նաև զգալի աջակցություն է ցուցաբերել դաշնակիցներին՝ տրամադրելով զինամթերք, տանկեր, ինքնաթիռներ, բեռնատարներ, ինչպես նաև սննդամթերք ու հումք՝ լենդ-լիզի ծրագրի շրջանակում։

2 Май 2025 - 09:36 AMT
Президент Соединенных Штатов Дональд Трамп сообщил, что 8 мая отныне будет считаться в США Днем Победы во Второй мировой войне. По его утверждению, вклад Америки в достижение победы был значительно более весомым по сравнению с другими странами.
«Многие из наших союзников и друзей празднуют 8 мая как День победы, но мы сделали больше, чем любая другая страна, в достижении победного результата во Второй мировой войне», – написал он в соцсети TruthSocial.
Помимо этого, Трамп объявил 11 ноября в США Днем Победы в Первой мировой войне.
«Мы выиграли обе войны, никто не был с нами близок по силе, храбрости или военному мастерству, но мы никогда ничего не празднуем – это потому, что у нас больше нет лидеров, которые знают, как это делать! Мы собираемся снова начать праздновать наши победы», – написал президент США.
США официально вступили во Вторую мировую войну 7 декабря 1941 года, после атаки японского флота на военно-морскую базу Перл-Харбор. Наибольшие потери американские войска понесли в ходе Нормандской операции, в рамках которой был открыт второй фронт – она продолжалась с 6 июня по 25 августа 1944 года. Завершилась операция 31 августа освобождением северо-западных регионов Франции.
Также США оказывали обширную поддержку союзникам по коалиции, предоставляя им вооружение, транспорт, продовольствие и ресурсы в рамках программы ленд-лиза.