3 Մայիս 2025 - 06:57 AMT
Բաքուն մեղադրել է Մոսկվային փետրվարի 20–ին իր մեդիաների դեմ կիբերհարձակման մեջ։ Այդ մասին հայտարարել է խորհրդարանի արտաքին միջամտության դեմ պայքարի հանձնաժողովի ղեկավար Ռամիդ Նամազովը։
Նա հավելել է, որ հարձակումը կազմակերպել է ռուսական APT29 հաքերային խումբը, այն իրականացվել է բարձր տեխնիկական մակարդակով։ Նա հայտարարել է, որ դա հակասում է Ադրբեջանի և Ռուսաստանի միջև դաշնակցային հռչակագրին, գրում է Minval.az-ը։
Ըստ նրա, կիբերհարձակման հնարավոր պատճառ կարող է լինել 2025 թվականի փետրվարի սկզբին Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի պահանջով Բաքվում գործող «Ռուսական տան» գործունեության դադարեցումն, ինչպես նաև «Ռոսիա Սեգոդնյա» մեդիախմբի ներկայացուցչության (Sputnik Ադրբեջան) փակումը: Այս քայլերը լարվածություն են առաջացրել երկու երկրների հարաբերություններում:
Նամազովը նաև հայտնել է, որ ադրբեջանական հատուկ ծառայությունները արդեն սկսել են բանակցություններ ռուս գործընկերների հետ այս հարցով:
Ադրբեջանի խորհրդարանի պատգամավոր Ռասիմ Մուսաբեկովը նշել է, որ կիբերհարձակումները համարժեք են ռազմական հարձակումների, և կոչ է արել քննարկել տեղի ունեցածը դիվանագիտական մակարդակով:
Փետրվարի 20-ի կիբերհարձակումը ազդել է Global Media Group-ի կազմում ընդգրկված մի շարք լրատվական կայքերի վրա: Ադրբեջանի մեդիայի զարգացման գործակալությունը հայտնել է կայքերի սերվերների և կառավարման վահանակների վրա հարձակման փորձերի մասին, ինչպես նաև գլխավոր էջերում պատկերների տեղադրման մասին: Ռուսաստանի պաշտոնական կողմը դեռևս չի մեկնաբանել Բաքվից հնչած կիբերհարձակման կազմակերպման մեղադրանքները:

Баку обвинил Москву в организации кибератаки на азербайджанские СМИ, произошедшей 20 февраля. Об этом заявил председатель парламентской комиссии по противодействию иностранному вмешательству Рамид Намазов.
Он указал, что атака была организована российской хакерской группировкой APT29 и осуществлена на высоком техническом уровне. По его словам, такие действия противоречат декларации о союзническом взаимодействии между Азербайджаном и Россией, передаёт Minval.az .
Намазов предположил, что причиной атаки могла стать приостановка по инициативе МИД Азербайджана деятельности «Русского дома» в Баку, а также закрытие представительства медиагруппы «Россия Сегодня» (Sputnik Азербайджан). Эти шаги, по его словам, вызвали напряжение в отношениях между двумя странами.
Он добавил, что азербайджанские спецслужбы уже начали переговоры с российскими коллегами по этому вопросу.
Депутат парламента Азербайджана Расим Мусабеков отметил, что кибератаки сопоставимы с военными действиями и призвал обсудить случившееся на дипломатическом уровне.
Кибератака 20 февраля затронула ряд новостных сайтов, входящих в состав Global Media Group. Агентство по развитию медиа Азербайджана сообщило о попытках взлома серверов и панелей управления сайтов, а также размещении изображений на главных страницах. Российские официальные лица пока не прокомментировали обвинения Баку в организации кибератаки.