ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հերքել է երրորդ ժամկետով առաջադրվելու հնարավորությունը՝ ընդգծելով, որ դա արգելված է ԱՄՆ սահմանադրությամբ։
«Ես ութ տարվա նախագահ եմ լինելու, երկու ժամկետով: Ես միշտ եմ կարևորել դա», — ասել է Թրամփը NBC-ի «Meet the Press» հաղորդման շրջանակում Քրիստեն Վելքերի հետ ունեցած հարցազրույցում, որը եթերում է հեռարձակվել կիրակի։
78-ամյա Թրամփը նախկինում ասել է, որ «չի կատակում»՝ երրորդ կամ նույնիսկ չորրորդ ժամկետով նախագահ դառնալու ցանկության մասին։ Նա հետագայում պարզաբանել է, որ այդ հայտարարությունները ուղղված են եղել «կեղծ լրատվամիջոցներին», հայտնում է BBC-ն։
Չնայած այս հայտարարություններին, The Trump Organization-ը վաճառքի է հանել «Trump 2028» գլխարկները, ինչը բորբոքել է քննարկումները Թրամփի ապագա ծրագրերի վերաբերյալ, երբ նրա երկրորդ ժամկետն ավարտվի 2029թ․ հունվարին։
Ուրբաթ օրը Ֆլորիդայում իր նստավայրից տված հարցազրույցում Թրամփը նշել է, որ բազմաթիվ «խնդրանքներ» է ստացել՝ շարունակել պաշտոնավարել։
«Շատերն են ուզում, որ ես դա անեմ: Այդպես անել, իմ տեղեկություններով, չի կարելի։ Ես չգիտեմ՝ դա սահմանադրության խնդիր է, թե այլ ինչ», — ասել է նա։
Նա նաև նշել է, որ «շատերն են վաճառում 2028 գլխարկը»։
«Բայց դա այն չէ, ինչով ես զբաղվելու եմ», — շարունակել է Թրամփը՝ մատնանշելով իրեն փոխարինելու հնարավոր գործիչներին, այդ թվում՝ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին և պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին։
ԱՄՆ Սահմանադրության 22-րդ ուղղումը հստակ սահմանում է, որ «ոչ մի անձ չի կարող ընտրվել նախագահի պաշտոնում ավելի քան երկու անգամ»։ Սահմանադրությունը փոխելու համար անհրաժեշտ է Սենատի և Ներկայացուցիչների պալատի երկու երրորդի աջակցությունը, ինչպես նաև նահանգների երեք քառորդի վավերացումը։
Այնուամենայնիվ, Թրամփի որոշ կողմնակիցներ պնդում են, թե գոյություն ունի չստուգված բացթողում սահմանադրության մեջ։ Երբ NBC-ն հարցրել է, արդյոք որևէ մեկը նման տեսություններ ներկայացրել է իրեն, Թրամփը խուսափել է ուղղակի պատասխանելուց՝ նշելով, որ «շատերը տարբեր բաներ են ասել»։

5 Май 2025 - 07:42 AMT
Президент США Дональд Трамп опроверг сообщения о том, что рассматривает возможность баллотироваться на третий срок, подчеркнув, что это запрещено Конституцией США.
«Я буду восьмилетним президентом, двухсрочным президентом. Я всегда считал это очень важным», — заявил Трамп, сообщает BBC.
78-летний Трамп ранее заявлял, что «не шутит», говоря о желании служить третий или даже четвертый срок. Однако позже он пояснил, что подобные заявления были направлены на «троллинг фейковых СМИ».
Тем не менее, компания The Trump Organization продает кепки с надписью «Trump 2028», что вызвало слухи о его намерениях остаться у власти после завершения второго срока в январе 2029 года.
В интервью, записанном в пятницу в его резиденции во Флориде, Трамп признал, что получил множество «просьб» рассмотреть возможность остаться на посту.
«Очень многие хотят, чтобы я это сделал», — отметил он спустя несколько дней после празднования 100 дней своего второго срока.
«Насколько мне известно, это делать нельзя. Не знаю, соответствует ли это Конституции или чем-то еще», — добавил он.
Он также подчеркнул: «многие продают кепки 2028 года».
«Но я не собираюсь этого делать», — сказал Трамп, указав на возможных преемников, в том числе вице-президента Джей Ди Вэнса и госсекретаря Марко Рубио.
22-я поправка к Конституции США прямо гласит: «ни одно лицо не может быть избрано на пост президента более двух раз».
Для внесения изменений в Конституцию требуется одобрение двух третей Сената и Палаты представителей, а также ратификация в трех четвертях штатов.
Тем не менее, некоторые сторонники Трампа утверждают, что существует лазейка, которую еще не рассматривали в суде. На вопрос NBC, предлагал ли кто-либо подобные идеи лично ему, Трамп не ответил прямо, заявив: «в качестве большого сторонника многие говорили разные вещи».