Հայաստանի ծանրամարտի պատանեկան հավաքականի անդամ, 96 կգ քաշային Գրիգոր Ղազարյանը ոսկե մեդալ է նվաճել Պերուի մայրաքաղաք Լիմայում ընթացող աշխարհի պատանեկան առաջնությունում։
Նա երկամարտում 330 կգ (145+185 կգ) արդյունք է ցույց տվել։
Առանձին վարժություններում ևս ծանրորդն արժանացել է ոսկե մեդալների, հայտնում է ԿԳՄՍ նախարարությունը։
Պոկում վարժության երեք հաջող մոտեցմամբ Գրիգորը բարձրացրել է 138, 142, 145 կգ կշռող ծանրաձողերը: Հրում վարժությունում հայ ծանրորդը գլխավերևում պահել է 175, 180 ու 185 կգ կշռող ծանրաձողերը:
Հարություն Հովհաննիսյանը գերծանր քաշային պատանի ծանրորդների պայքարի պոկում վարժությունում արժանացել է ոսկե մեդալի։ Նա երեք հաջող մոտեցմամբ բարձրացրել է 140 կգ, 145 կգ ու 150 կգ: Հրում վարժությունում Հովհաննիսյանը բարձրացրել է 173 կգ:

5 Май 2025 - 12:38 AMT
Член юниорской сборной Армении по тяжелой атлетике Григор Газарян стал чемпионом мира в весовой категории до 96 кг на проходящем в столице Перу, Лиме, юниорском первенстве мира.
В сумме двоеборья он показал результат 330 кг (145 кг в рывке и 185 кг в толчке). Об этом сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
В упражнении рывок спортсмен успешно выполнил все три подхода, подняв штанги весом 138, 142 и 145 кг. В толчке Газарян также сделал три успешных подхода, зафиксировав 175, 180 и 185 кг.
Арутюн Ованнисян, выступающий в суперяжелом весе, завоевал золотую медаль в рывке, подняв 140, 145 и 150 кг. В толчке он справился с весом 173 кг.