ՌԴ Լենինգրադի մարզում տեղի ունեցած դեպքից հետո մահացած է հայտնաբերվել ՀՀ 37-ամյա քաղաքացի։
«Ռուսական համայնք» ծայրահեղական շարժման անդամները ներթափանցել են Լենինգրադի մարզի Լենովոյի շրջանի բնակարաններից մեկը։ Տեղական որոշ լրատվամիջոցներ և տելեգրամյան ալիքներ հաղորդել են, որ ներխուժումից անմիջապես հետո բնակարանում հրդեհ է բռնկվել, ինչի հետևանքով զոհվել է Հայաստանի քաղաքացի, գրում է Radar.am-ը։
Մայիսի 4-ին արտակարգ իրավիճակների նախարարությունն իր հաղորդագրությամբ տեղեկացրել է, որ Վսևոլոժսկի Լենինգրադսկայա փողոցում հրդեհ է բռնկվել։ Ավելի ուշ բնակարանի ներսում հայտնաբերվել է ՀՀ 37-ամյա քաղաքացու դին, իսկ պատուհանի տակ հայտնաբերվել է 24-ամյա աղջիկ, որը ծանր վիճակում տեղափոխվել է բուժհաստատություն, ըստ «Фонтанка»-ի հրապարակման։
Ըստ նույն աղբյուրի՝ այդ օրը բնակարան են ներխուժել «Ռուսական համայնքի» անդամները։ Այս տեղեկությունը հաստատել է բնակարանի սեփականատերը։
Նա նշել է, որ անհայտ անձինք, ովքեր ներկայացել են որպես ոստիկաններ, փորձել են ներս մտնել իր բնակարան։ Նրանք ուժով բացել են դուռը, տուժածի վրա գազային նյութ են լցրել և հարվածել նրան էլեկտրաշոկային սարքով։
Բնակարանի տերը պատմել է, որ դեպքի վայր հասնելիս աստիճաններին տեսել է սև հագուստով, դիմակներով և «Ռուսական համայնք» շարժման խորհրդանիշով շատ տղամարդկանց։
«Moika78» պարբերականին ծայրահեղական շարժման ներկայացուցիչները հայտնել են, որ դեպքի վայր են ժամանել՝ իբր օգնության։ Նրանց խոսքով՝ հարևան բնակիչները լսել են աղմուկ և ճիչեր, իսկ բնակարանի տերն իր նախաձեռնությամբ դիմել է «Ռուսական համայնքին», որպեսզի վերջիններիս միջոցով ապահովի իր անվտանգությունը։ Նրանք պնդել են, թե ՀՀ քաղաքացու մահը պայմանավորված է հրդեհի բռնկումով։
Հայտնի է դարձել, որ Ռուսաստանի Դաշնության Քննչական կոմիտեն գործ է հարուցել «անզգուշությամբ մահ պատճառելու» հոդվածով, որը իրավաբանորեն սպանություն չի համարվում։

В Ленинградской области России найден мертвым 37-летний гражданин Армении после того, как члены экстремистского движения «Русская община» ворвались в одну из квартир, передает «http://Radar.am ».
По информации местных СМИ и Telegram-каналов, после вторжения в квартиру в Ленинском районе начался пожар, в результате которого погиб гражданин Армении.
Как сообщает МЧС РФ, 4 мая на улице Ленинградская в городе Всеволожск вспыхнул пожар. Позднее в квартире было обнаружено тело 37-летнего армянина, а под окном — 24-летняя девушка в тяжелом состоянии, которую доставили в больницу, пишет «Фонтанка».
По данным того же источника, в тот день в квартиру проникли участники движения «Русская община». Владельцу жилья удалось подтвердить это.
Он рассказал, что неизвестные лица, представившись полицейскими, попытались войти в квартиру, силой вскрыли дверь, распылили на пострадавшего газ и ударили его электрошокером.
По его словам, по прибытии на место происшествия он увидел на лестнице множество мужчин в черной одежде, в масках и с символикой движения «Русская община».
Представители экстремистского движения заявили изданию «Moika78», что прибыли на место якобы для оказания помощи. По их версии, соседи слышали крики и шум, а сам владелец квартиры обратился к ним за защитой. Они утверждают, что гибель армянина произошла из-за пожара.
Следственный комитет Российской Федерации возбудил уголовное дело по статье «причинение смерти по неосторожности», которая юридически не квалифицируется как убийство.