Գերմանիայի Բունդեսթագը երկրորդ փորձից հաստատել է Ֆրիդրիխ Մերցի թեկնածությունը դաշնային կանցլերի պաշտոնում։ Նրա օգտին քվեարկել է 325 պատգամավոր, մինչդեռ անհրաժեշտ էր առնվազն 316 ձայն։
Առաջին քվեարկության ժամանակ, որը տեղի է ունեցել նույն օրը ավելի վաղ, Մերցի օգտին քվեարկել էր ընդամենը 310 պատգամավոր։ Այս արդյունքը եղել է անսպասելի, ինչի հետևանքով նիստը ընդհատվել է։ Հետագայում Գերմանիայի Սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցության ղեկավար Լարս Քլինգբայելը հայտնել է, որ բոլոր քաղաքական ուժերը, բացի «Գերմանիայի այլընտրանքից», պայմանավորվել են երկրորդ քվեարկությունն անցկացնել նույն օրը, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Աջակողմ պոպուլիստական «Գերմանիայի այլընտրանք» կուսակցությունը, որը նոր կազմով խորհրդարանում դարձել է գլխավոր ընդդիմադիր ուժը, դրական է գնահատել առաջին քվեարկության արդյունքը։ Ձախերի և «Կանաչների» ներկայացուցիչները նույնպես կասկած են հայտնել Մերցի՝ կանցլերի պաշտոնին համապատասխանելու հարցում։
Քվեարկությունից մեկ օր առաջ ՔԴՄ/ՔՔՄ դաշինքը՝ Մերցի գլխավորությամբ, և ՍԴԿ-ն ստորագրել են կոալիցիոն համաձայնագիր։ Փաստաթուղթը կրել է փոխզիջումային բնույթ․ այնտեղ նշվել է միգրացիոն քաղաքականության խստացման և պաշտպանության ծախսերի ավելացման անհրաժեշտությունը։ Բացի այդ, արձանագրվել է Ուկրաինայի աջակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։

7 Май 2025 - 07:17 AMT
Бундестаг Германии со второй попытки утвердил кандидатуру Фридриха Мерца на пост федерального канцлера. Как сообщает Deutsche Welle, за него проголосовали 325 депутатов, тогда как для избрания было необходимо минимум 316 голосов.
Во время первого голосования, прошедшего ранее в тот же день, кандидатуру Мерца поддержали лишь 310 парламентариев. Такой результат оказался неожиданным, и в заседании был объявлен перерыв. Впоследствии лидер Социал-демократической партии Германии Ларс Клингбайль заявил, что все политические силы, за исключением «Альтернативы для Германии», пришли к соглашению провести повторное голосование в этот же день.
Правопопулистская партия «Альтернатива для Германии», которая в новом составе парламента стала главной оппозиционной силой, положительно оценила исход первого голосования. Представители партий Левых и «Зелёных» также высказали сомнение в том, является ли Мерц подходящей кандидатурой на пост канцлера.
Накануне голосования блок ХДС/ХСС, во главе которого стоит Фридрих Мерц, и СДПГ подписали коалиционное соглашение. Документ носит компромиссный характер: в нем говорится о планах ужесточения миграционного законодательства и увеличения расходов на нужды обороны. Также в соглашении подтверждается намерение продолжить поддержку Украины.