Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ ԱՄՆ Կոնգրեսի մի շարք անդամներ՝ ներկայացնելով Սենատն ու Ներկայացուցիչների պալատը, հանդես են եկել համերաշխության ուղերձներով՝ ուղղված ինչպես հայ ժողովրդին, այնպես էլ ամերիկահայ համայնքին։
Նրանք հանդես են եկել հրապարակային հայտարարություններով, մասնակցել են համայնքային հանդիպումներին և սոցիալական հարթակներում հանդես եկել գրառումներով։
Օրենսդիրներն արտահայտել են իրենց շարունակական աջակցությունը Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ու արդարության վերականգնման գործընթացին։ Միաժամանակ, նրանք անդրադարձել են Արցախի դեմ իրականացված էթնիկ զտումներին՝ պահանջելով Ադրբեջանից պատասխանատվություն, ինչպես նաև շեշտել են հայ ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը, հայտնում է ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ դատի կենտրոնական գրասենյակը։
ԱՄՆ մայրաքաղաքից մինչև տարբեր նահանգներում գործող համայնքներ, տասնյակ կոնգրեսականներ իրենց ձայնն են բարձրացրել ի հիշատակ մեկուկես միլիոն ցեղասպանության զոհերի։ Այս նախաձեռնությունները ծառայել են որպես հստակ հակազդում Թուրքիայի և Ադրբեջանի ժխտողական քաղաքականությանն ու ագրեսիային։ Միևնույն ժամանակ, կոնգրեսականները հստակ կողմնորոշում են ցուցաբերել՝ կոչ անելով կիրառել պատժամիջոցներ Ադրբեջանի նկատմամբ և ամրապնդել ԱՄՆ-Հայաստան հարաբերությունները։
«Կոնգրեսի անդամները ցուցաբերել են բացառիկ առաջնորդություն՝ ինչպես Հայոց ցեղասպանության հիշատակը ոգեկոչելու, այնպես էլ Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանական էթնիկ զտումների համար պատասխանատվություն պահանջելու հարցերում,» – հայտարարել է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը։
«Նրանց սկզբունքային դիրքորոշումը զորացնում է ցեղասպանության կանխարգելման գործը, խթանում է կոնկրետ քաղաքական քայլեր Ադրբեջանի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու ուղղությամբ և հզոր օրինակ է ծառայում ապագա սերունդների համար։ Այսօր մեզ, առավել քան երբևէ, անհրաժեշտ է Կոնգրեսի այս առաջնորդությունը, հատկապես երբ Սպիտակ տունը հետ է կանգնում այս հանցագործության պատշաճ ճանաչումից»,–հավելել է նա։
Շատ կոնգրեսականներ իրենց բացասական կարծիքն են հայտնել այն կապակցությամբ, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հրաժարվել է պատշաճ ձևով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։ Միևնույն ժամանակ, Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը շարունակել է ակտիվ ներգրավվածությունը՝ աջակցելով այն օրենսդրական նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են ԱՄՆ-ի կողմից Ադրբեջանի ռազմական աջակցության դադարեցմանը, ԱՄՆ-Հայաստան անվտանգության համագործակցության խորացմանը, ինչպես նաև Թուրքիայի նկատմամբ պատասխանատվության պահանջին՝ Հայոց ցեղասպանության ժխտողականության համար։
Ամերիկահայ հանրության անդամներին հորդորվել է այցելել anca.org/action կայք՝ ուղարկելու նամակներ իրենց ընտրված ներկայացուցիչներին, նրանցից պահանջելով շարունակել աջակցությունը Հայաստանին և Արցախին՝ Թուրքիայի և Ադրբեջանի ռազմական գործողությունների դիմաց։
Վերջին օրերին Վաշինգտոնում տեղակայված Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գրասենյակի ներկայացուցիչները շրջել են մի շարք նահանգներում՝ հանդիպումներ ունենալով թե՛ տեղական հայ համայնքների, և թե՛ այդ շրջաններից ընտրված օրենսդիրների հետ։ Յուրաքանչյուր հանդիպման ընթացքում ներկայացվել են հանձնախմբի առաջնահերթությունները և կոնկրետ գործնական քայլերի անհրաժեշտությունը։
Որպես առաջնահերթություն առանձնացվել է «Ազատության աջակցման ակտի» 907-րդ հոդվածի ակտիվ կիրառումը՝ միտված ամբողջությամբ դադարեցնել Ադրբեջանին տրամադրվող ռազմական աջակցությունը։ Բացի դրանից, ընդգծվել է անհրաժեշտությունը Ալիևի վարչակարգին ուղղված ռազմական աջակցությունը դադարեցնելու և «Մագնիցկու» օրենքի շրջանակում պատժամիջոցներ կիրառելու՝ այն ադրբեջանցի պաշտոնյաների նկատմամբ, որոնք մեղադրվում են ռազմական հանցագործությունների մեջ։
Հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ իշխանություններին նաև ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի միջոցով ձեռնարկել դիվանագիտական միջոցառումներ՝ ապահովելու արցախահայության անվտանգ վերադարձի իրավունքի իրագործումը։ ԱՄՆ կառավարությունից պահանջվել է, որ Թուրքիան դադարեցնի Հայոց ցեղասպանության ժխտողականությունը և անհապաղ քայլեր ձեռնարկի Երուսաղեմի հայկական քրիստոնեական թաղամասի պաշտպանության ուղղությամբ։
Բոլոր այս պահանջներում ընդգծվել է ԱՄՆ-ի համար անթույլատրելի լինելը ցեղասպանության ժխտման գործընթացում մեղսակից դառնալու հարցում։ Հանձնախումբը նաև պահանջել է անհապաղ դադարեցնել զենքի մատակարարումը Թուրքիային և Ադրբեջանին և ճնշում գործադրել Ադրբեջանի վրա՝ առանց որևէ նախապայմանի ազատ արձակելու բոլոր հայ ռազմագերիներին։

В связи со 110-й годовщиной Геноцида армян десятки членов Конгресса США — как Сената, так и Палаты представителей — выступили с посланиями солидарности армянскому народу и армяноамериканской общине.
Они сделали публичные заявления, приняли участие во встречах с сообществами и опубликовали сообщения в социальных сетях, вновь заявив о своей неизменной поддержке признания Геноцида армян и восстановления справедливости. Кроме того, они осудили этнические чистки в Арцахе, потребовав ответственности от Азербайджана и незамедлительного освобождения армянских военнопленных.
От Вашингтона до армянских общин в различных штатах десятки законодателей выступили в память о полутора миллионах жертв геноцида. Эти инициативы стали прямым ответом на политику отрицания со стороны Турции и Азербайджана, а также включали призывы к введению санкций против Азербайджана и укреплению американо-армянских отношений.
«Члены Конгресса проявили выдающееся лидерство — как в деле почтения памяти жертв Геноцида армян, так и в вопросе привлечения Азербайджана к ответственности за геноцидальные этнические чистки в Арцахе», — заявил исполнительный директор Армянского национального комитета Америки Арам Амбарян.
«Их принципиальная позиция укрепляет дело предотвращения геноцида, способствует конкретным политическим шагам в виде санкций против Азербайджана и служит мощным примером для будущих поколений. Сегодня, как никогда, необходимо такое лидерство Конгресса, особенно когда Белый дом отступает от признания этого преступления», — добавил он.
Многие конгрессмены выразили разочарование по поводу того, что президент Дональд Трамп отказался признать Геноцид армян должным образом. В то же время, Армянский национальный комитет продолжает активно поддерживать законодательные инициативы, направленные на прекращение военной помощи Азербайджану, укрепление сотрудничества США с Арменией в сфере безопасности и привлечение Турции к ответственности за отрицание геноцида.
Армяноамериканцев призвали посетить сайт anca.org/action и направить письма своим избранным представителям, требуя от них продолжать поддержку Армении и Арцаха в условиях агрессии со стороны Турции и Азербайджана.
В последние дни представители офиса Армянского национального комитета в Вашингтоне посетили несколько штатов, где провели встречи с местными армянскими общинами и избранными законодателями, представив приоритеты и необходимость конкретных действий.
Основным приоритетом названо активное применение 907-й статьи «Акта о поддержке свободы», предполагающей полное прекращение военной помощи Азербайджану. Также подчёркнута необходимость прекращения военной поддержки режима Алиева и применения санкций в рамках «Закона Магнитского» против азербайджанских чиновников, обвиняемых в военных преступлениях.
Комитет призвал власти США инициировать дипломатические меры через Совет Безопасности ООН, чтобы обеспечить право на безопасное возвращение арцахских армян. Кроме того, от правительства США потребовали давления на Турцию с целью прекращения отрицания Геноцида армян и принятия срочных мер по защите армянского христианского квартала в Иерусалиме.
Во всех этих требованиях подчёркнута неприемлемость участия США в процессе отрицания геноцида. Комитет также призвал немедленно прекратить поставки оружия Турции и Азербайджану и оказать давление на Баку для безоговорочного освобождения всех армянских пленных.