Ուկրաինայի նախագահի գրասենյակի ղեկավարի խորհրդական Միխայիլ Պոդոլյակը հայտարարել է, որ Վլադիմիր Զելենսկին պատրաստ է Ստամբուլում բանակցել բացառապես Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Այդ մասին նա հայտնել է The Breakfast Show հաղորդման ընթացքում, հայտնում է «ՌԲԿ-Ուկրաինա»-ն։
Հարցին, թե արդյոք Զելենսկին կհանդիպի ռուսական կողմի այլ ներկայացուցիչների հետ, եթե Պուտինը չգա բանակցություններին, Պոդոլյակը բացասական պատասխան է տվել։
«Ոչ, իհարկե։ Դա ձևաչափ չէ։ Նախագահը չի կարող հանդիպել… առավել ևս Մեդինսկին՝ անհասկանալի կարգավիճակ կլինի։ Դժվար թե այդ մարդը բավարար լինի հիմնարար հարցեր քննարկելու համար»,–ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ Ռուսաստանում որոշումներ ընդունում է միայն Պուտինը։
«Այսինքն՝ պատերազմի շարունակման կամ դադարեցման որոշում կարող է ընդունել միայն Պուտինը։ Հնարավոր է՝ նրա շուրջ կա փոքր շրջանակ, որը քննարկում է, թե որքան և ում պետք է սպանել»,–ասել է նա։
Պոդոլյակի խոսքով՝ նախագահական մակարդակից ցածր բանակցությունները ձևական են և արդյունք չեն տալիս.
«Դա կրկին ժամանակի ձգձգում է։ Ինչ իմաստ ունի հանդիպում անցկացնել ցածր մակարդակով»,–հավելել է խորհրդականը։
Նա նշել է, որ եթե Պուտինը գա Ստամբուլ, Ուկրաինան պատրաստ է իրավական փոփոխություններ կատարել այն հրամանագրում, որը արգելում է բանակցությունները Ռուսաստանի նախագահի հետ։
Ավելի վաղ Պուտինը առաջարկել էր վերականգնել Ստամբուլում խաղաղ բանակցություններն այն կետից, որտեղ դրանք ընդհատվել էին 2022 թվականին։ Զելենսկին հայտնել էր իր պատրաստակամությունը՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը կհամաձայնի հրադադարի՝ սկսած մայիսի 12-ից։ Հետագայում նա նշել էր, որ ցանկանում է անմիջական բանակցություններ վարել Պուտինի հետ։ Նաև հաղորդվել էր, որ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարող է մասնակցել երկու առաջնորդների միջև երկխոսությանը։

13 Май 2025 - 15:02 AMT
Советник главы Офиса президента Украины Михаил Подоляк заявил, что Владимир Зеленский готов к переговорам в Стамбуле исключительно с президентом России Владимиром Путиным. Об этом он сообщил в эфире программы The Breakfast Show, передает «РБК-Украина».
На вопрос о возможной встрече Зеленского с другими представителями российской стороны в случае отсутствия Путина, Подоляк ответил:
«Нет, конечно. Это же не формат. Президент не может встречаться… тем более Мединский — не совсем понятный статус будет… Ну вряд ли этот человек является достаточным, чтобы обсуждать фундаментальные вопросы».
Он подчеркнул, что в России решения принимает исключительно Путин:
«То есть принять решение о продолжении или прекращении войны может только Путин. Ну может там есть еще небольшой круг вокруг него, который обсуждает сколько и кого надо еще убить».
По словам Подоляка, переговоры на уровне ниже президентского являются формальными и не приводят к результатам: «Это опять же затягивание времени. Какой смысл проводить встречу на низшем уровне».
Он добавил, что если Путин приедет в Стамбул, Украина готова внести юридические изменения в указ, запрещающий переговоры с российским лидером.
Ранее Путин предложил возобновить мирные переговоры в Стамбуле с того момента, на котором они были прерваны в 2022 году. Зеленский выразил готовность к диалогу при условии прекращения огня с 12 мая. Позднее он заявил о желании провести прямые переговоры с Путиным. Также сообщалось, что президент США Дональд Трамп может принять участие в диалоге между двумя лидерами.