14 Մայիս 2025 - 14:33 AMT
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան արձագանքել է Հայաստանի ֆուտբոլի գավաթի խաղարկության եզրափակիչ խաղից հետո տեղի ունեցած միջադեպին, հայտնում է Արմենպրեսը։
ՀՖՖ հաղորդակցության բաժինը հայտնել է․ «Հայաստանի Գավաթի՝ 2025թ. մայիսի 13-ին կայացած եզրափակիչ խաղի ընթացքում արձանագրվել է անթույլատրելի միջադեպ։ Մասնավորապես, անվտանգության ապահովման համար ՀՖՖ-ին պահնորդական ծառայություն մատուցող անձանցից մեկը անհամաչափ ուժ է կիրառել անչափահաս երեխայի նկատմամբ, որը խաղի ավարտին մտել էր խաղադաշտ։ Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խիստ դատապարտում է նման վարքագիծը և այն համարում անընդունելի. որևէ մեկի կողմից անհամաչափ ուժի կիրառումը խաղի կամ տոնական միջոցառման ընթացքում հակասում է ՀՖՖ կողմից որդեգրված կանոններին և արժեհամակարգին։ ՀՖՖ-ն վերահաստատում է իր հանձնառությունը՝ երաշխավորելու բոլոր խաղերին անվտանգ և մարդասիրական միջավայր, հատկապես՝ մեր երիտասարդ երկրպագուների համար։ Մենք մեր խորին ափսոսանքն ենք հայտնում տեղի ունեցած միջադեպի համար, և վստահեցնում ենք, որ համապատասխան քայլեր կձեռնարկվեն՝ նման դեպքերի կրկնությունը բացառելու նպատակով»։
Դեպքին անդրադարձել է նաև ՀՀ ներքին գործերի նախարարությունը։
ՀՀ ՆԳՆ մամուլի խոսնակ Նարեկ Սարգսյանը հայտնել է, որ ՆԳՆ-ն կազմված փաստաթղթերն ուղարկել է ՀՀ քննչական կոմիտե։
Առաջին հայկական ճակատ երկրպագուների շարժումը հայտարարություն և տեսանյութ էր տարածել՝ պնդելով, որ Հայաստանի ֆուտբոլի գավաթի խաղարկության «Նոա»-«Արարատ-Արմենիա» խաղի ավարտից հետո դաշտ մտած անչափահաս երկրպագուի նկատմամբ բռնություն է կիրառել ՀՖՖ-ի անվտանգության պետը։

14 Май 2025 - 14:46 AMT
Федерация футбола Армении (ФФА) отреагировала на инцидент, произошедший после финального матча Кубка Армении 13 мая 2025 года. Как сообщили в пресс-службе ФФА, во время завершения матча сотрудник охранной службы, обслуживающей федерацию, применил непропорциональную силу к несовершеннолетнему, который выбежал на поле.
ФФА решительно осудила подобное поведение, назвав его неприемлемым и противоречащим принятым в организации нормам и ценностям. «Применение непропорциональной силы во время матча или торжественного мероприятия недопустимо и противоречит правилам и системе ценностей ФФА», — говорится в заявлении. Федерация выразила глубокое сожаление по поводу случившегося и заверила, что предпримет необходимые шаги для предотвращения подобных инцидентов в будущем.
ФФА подтвердила свою приверженность обеспечению безопасной и гуманной среды на всех матчах, особенно для юных болельщиков.
К инциденту также обратилось Министерство внутренних дел Армении. Пресс-секретарь МВД Нарек Саргсян сообщил, что документы по делу переданы в Следственный комитет Армении.
Ранее фанатское движение «Первый армянский фронт» опубликовало заявление и видео, утверждая, что начальник службы безопасности ФФА применил силу в отношении несовершеннолетнего болельщика, выбежавшего на поле после матча «Ноа» — «Арарат-Армения».