16 Մայիս 2025 - 11:32 AMT
Պետդումայի աշխատանքի, սոցիալական քաղաքականության և վետերանների հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Յարոսլավ Նիլովը «Ռուսաստան — Իսլամական աշխարհ» ֆորումի շրջանակներում կրածիք է հայտնել, որ այն միգրանտների երեխաները, ովքեր երեք անգամ չեն կարողացել հաջողությամբ հանձնել ռուսաց լեզվի իմացության քննությունը, որը անհրաժեշտ է ռուսական դպրոց ընդունվելու համար, պետք է վերադառնան հայրենիք և «սպասեն ծնողներին տանը»։
«Չեն կարող սովորել՝ պետք է ոչ միայն հնարավորություն տալ մեկ անգամ հանձնելու, երկրորդ անգամ վերահանձնելու, այլ սահմանափակել փորձերի քանակը։ Երեք անգամ։ Չստացվեց՝ գնում ես տուն, սպասում ես ծնողներին տանը։ Եվ վերջ», –նշել է Նիլովը, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Նա ավելի վաղ հայտնել էր, որ մշակել է օրինագիծ, որը սահմանափակում է միգրանտ երեխաների ռուսաց լեզվի իմացության քննության հանձնելու ժամկետը երկու տարով։ Նա հիշեցրել է, որ ապրիլի 1-ից ուժի մեջ է մտել օրենք, որը արգելում է դպրոցներում ընդունել միգրանտ երեխաներին, ովքեր չեն տիրապետում ռուսաց լեզվին, սակայն քննության հանձնելու փորձերի քանակը սահմանափակված չէ։
«Մենք տեսնում ենք տխուր վիճակագրություն, երբ հազար երեխաներից 30-ն են հանձնել քննությունը։ Ոմանք չունեն Ռուսաստանի տարածքում օրինական գտնվելու իրավունք, մյուսները չեն կարողացել լրացնել փաստաթղթերը, երրորդները չեն կարողացել հանձնել քննությունը», — ընդգծել է Նիլովը։
Նրա խոսքերով, սա վկայում է այն մասին, որ Պետդումայի պատգամավորները ճիշտ որոշում են կայացրել՝ մշակելով և ընդունելով միգրանտ երեխաների քննության անհրաժեշտության մասին օրենքը։
«Եթե դա չարվի, ապա այս ամբողջ հանրությունը, որը չի կարող սովորել, մեր կրթական հաստատություններում գտնվելով, կշեղեր ուսուցիչների ուշադրությունը և ընդհանուր առմամբ կնվազեցներ ռուս երեխաների կրթության մակարդակը»,–նշել է Նիլովը։
Նա նաև հավելել է, որ ուսուցիչները կրթական գործընթացում իրենց ժամանակի մեծ մասը նվիրում են «այն երեխաներին, ովքեր չեն կարող սովորել», ինչի հետևանքով ռուսաստանցի երեխաները «չեն կարող հանձնել ԵԳԵ և ՕԳԵ»։

Дети мигрантов, которые трижды не смогли успешно пройти тест на знание русского языка, необходимый для поступления в российские школы, должны быть отправлены на родину и «ждать родителей дома». Такое мнение выразил председатель комитета Госдумы по труду, социальной политике и делам ветеранов Ярослав Нилов в интервью ТАСС на форуме «Россия — Исламский мир» в Казани.
«Не способны учиться — надо не просто дать возможность один раз сдать, второй раз пересдать, а ограничить количество. Три раза. Не получилось — едешь домой, ждешь родителей дома. И точка», — отметил Нилов.
Ранее он сообщал о разработке законопроекта, ограничивающего срок прохождения тестирования по русскому языку для детей мигрантов двумя годами. Он напомнил, что с 1 апреля вступил в силу закон, запрещающий зачисление в школы детей мигрантов, не владеющих русским языком, однако количество попыток сдачи теста не ограничено.
«Мы видим печальную статистику, когда из тысячи детей 30 детей сдали тест. Одни не имеют права легального нахождения в России, другие не смогли заполнить документы, третьи не смогли сдать тест», — подчеркнул Нилов. По его словам, это говорит о том, что депутаты Госдумы приняли верное решение, разработав и приняв закон о необходимости тестирования детей мигрантов. «Если этого не сделать, вот эта вся публика, которая не способна обучаться, присутствуя в наших образовательных учреждениях, оттягивала бы внимание учителей и в общем понижала уровень образования российских детей», — отметил Нилов.
Он также добавил, что из-за того, что преподаватели большую часть времени в образовательном процессе посвящали «подтягиванию тех, кто не способен учиться», российские дети «не могут сдать ЕГЭ и ОГЭ».