Գեղասահորդների Կարինա Ակոպովա– Նիկիտա Ռախմանին զույգը, որը փոխել է սպորտային քաղաքացիությունը, ՀՀ դրոշի ներքո առաջին անգամ հանդես կգա օգոստոսին։ Այդ մասին հայտնել է Հայաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի նախագահ Մելանյա Ստեփանյանը, գրում է Metaratings.ru-ն։
«Նրանց առաջին ելույթը կլինի օգոստոսի վերջին ԱՄՆ-ում՝ ISU Challenger Series-ում, իսկ այնտեղից կմեկնեն Պեկին՝ օլիմպիական որակավորման մրցաշարի։ Բոլոր չափանիշներով, նրանք կկարողանան մասնակցել օլիմպիական խաղերին քաղաքացիությունը փոխելուց հետո, եթե անցնեն ընտրական փուլը: Կարևորն այն է, որ նրանք միավորներ ձեռք բերեն Միլանում հանդես գալու համար»,- ասել է Ստեփանյանը։
Մայիսի 15-ին հայտնի դարձավ, որ Կարինա Ակոպովա – Նիկիտա Ռախմանին գեղասահքի զույգը հանդես կգա Հայաստանի դրոշի ներքո։
Նրանց տեղափոխությունը պաշտոնապես հաստատել է Ռուսաստանի գեղասահքի ֆեդերացիայի գործկոմը։ Նրանք Budapest Trophy 2021 և Denis Ten Memorial Challenge 2021 հաղթողներ են։

Спортивная пара по фигурному катанию Карина Акопова и Никита Рахманин, сменившая спортивное гражданство, впервые выступит под флагом Армении в августе. Об этом сообщила президент Федерации фигурного катания Армении Меланья Степанян, передает Metaratings.ru.
«Их первое выступление состоится в конце августа в США на этапе серии ISU Challenger. Затем они отправятся в Пекин для участия в олимпийском квалификационном турнире. По всем параметрам они смогут выступить на Олимпийских играх после смены гражданства, если пройдут отбор. Главное — набрать нужные баллы для участия в Милане», — заявила Степанян.
15 мая стало известно, что Карина Акопова и Никита Рахманин будут выступать под армянским флагом.
Их переход официально утвердил исполком Федерации фигурного катания России. Они являются победителями Budapest Trophy 2021 и Denis Ten Memorial Challenge 2021.