Հայաստանի բռնցքամարտի ֆեդերացիայի նախագահ Արման Մուրադյանը` սիրողական բռնցքամարտի միջազգային ֆեդերացիայի նախագահ Չինգ Կու Վուի ժամանման առիթով կայացած մամլո ասուլիսում, ամփոփել է մայիսի 23-30-ը Երեւանում կայացած աշխարհի պատանեկան առաջնության նախնական արդյունքները:
«Այսօր առաջնության վերջին օրն է եւ ես վստահաբար կարող եմ ասել, որ մրցաշարը հաջողվեց: Մենք երկու խնդիր ունեինք` առաջինը, բարձր մակարդակով կազմակերպել աշխարհի առաջնությունը, երկրորդը, մեր թիմը պատշաճ մակարդակի հասցնել: Ես կարծում եմ, որ մենք մեր խնդիրը կատարեցինք: Մենք արդեն չորս բրոնզե մեդալ ունենք, իսկ երեքն այսօր կպայքարեն ոսկու համար: Սա մեծ հաջողություն է Հայաստանի համար»,-ասել է Մուրադյանը:
Նա նաեւ հավաստիացրել է, որ Հայաստանը պատրաստ է աշխարհի եւ Եվրոպայի առաջնություններ անցկացնել նաեւ մեծ թիմերի համար: Մասնավորապես, նա ասել է, որ ՀՀ-ն կառաջադրի իր թեկնածությունը 2010թ. բռնցքամարտի Եվրոպայի առաջնության անցկացման համար:
«Աշխարհի պատանեկան առաջնությունը մեկնարկեց Երեւանում մայիսի 23-ին; Մրցաշարին, որն առաջին անգամ էր անցկացվում Հայաստանում, առաջին անգամ գրանցվեց մասնակիցների ռեկորդային թիվ` 255 բռնցքամարտիկ 42 երկրից: Նշենք, որ մինչ մեկնարկը հայտագրված երկրների թիվը 54 էր, սակայն վերջին պահին նրանցից 12-ը հրաժարվեցին մասնակցությունից:

30 Май 2009 - 13:29 AMT
Президент Федерации бокса Армении Арман Мурадян на созванной в связи с прибытием президента Международной Федерации любительского бокса (АИБА) Чинг Ку Ву пресс-конференции подвел предварительные итоги юношеского первенства мира, проходящего с 23 по 30 мая в Ереване.
«Сегодня последний день первенства и я, подводя итоги, могу с уверенностью сказать, что турнир удался на славу. У нас было две задачи: во-первых, организовать первенство мира на высоком уровне, во-вторых, довести нашу команду до должного уровня для успешного выступления. Я считаю, что мы справились со своей задачей. У нас уже четыре бронзовых медали, а трое сегодня будут бороться за золото. Это большой успех для Армении», – отметил Мурадян.
Мурадян также выразил уверенность, что Армения готова к проведению чемпионатов мира и Европы среди взрослых команд. В частности, президент ФБА сказал, что Армения собирается предложить свою кандидатуру на проведение чемпионата Европы-2010 в Ереване.
«Я еще раз хочу поблагодарить президента международной Федерации любительского бокса за то, что АИБА нам дала возможность впервые провести такой турнир в Армении. Мы готовы провести чемпионаты мира и Европы среди взрослых на таком же высоком уровне», – уверил президент Федерации бокса Армении.
Юношеское первенство мира по боксу стартовал в Ереване 23 мая. В турнире, который впервые проводится в Армении, впервые было зафиксировано рекордное число участников – 255 боксера из 42 стран. Отметим, что до начала турнира число стран, представивших заявку на участие в первенстве мира достигало 54-х, но 12 из них в самый последний момент отказались от участия.