Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը մայիսի 20–21-ին աշխատանքային այցով կլինի Հայաստանում, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ–ն։
ՌԴ ԱԳ նախարարը հանգամանալից բանակցություններ կվարի ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանի հետ, հանդիպումներ կունենա ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի հետ:
Նախատեսված է նաև Լավրովի այցը Ծիծեռնակաբերդ։
Լավրովը Հայ-ռուսական համալսարանում ելույթ կունենա ռուսական բուհերի մասնաճյուղերի դասախոսների, ուսանողների և փորձագիտական համայնքի առջև, ինչպես նաև Ռուսական տանը կհանդիպի հայրենակիցների հետ:
«Մոսկվան ակնկալում է, որ այցը կնպաստի Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև քաղաքական և միջգերատեսչական երկխոսության ամրապնդմանը, կհանգեցնի փոխըմբռնման աճի և կողմերից յուրաքանչյուրի համար հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շուրջ փոխընդունելի հանգուցալուծումներ գտնելուն», – ասվում է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։

Министр иностранных дел России Сергей Лавров посетит Армению с рабочим визитом 20–21 мая, сообщает МИД РФ.
В рамках визита Лавров проведет обстоятельные переговоры с министром иностранных дел Армении Араратом Мирзояном. Также запланированы встречи с премьер-министром Николом Пашиняном и президентом Вагаршаком Хачатуряном.
В программе визита значится и посещение мемориального комплекса Цицернакаберд.
Кроме того, Лавров выступит перед преподавателями, студентами и представителями экспертного сообщества в Армяно-российском университете, где представлены филиалы российских вузов. Также он встретится с соотечественниками в Российском доме.
«Москва рассчитывает, что визит поспособствует укреплению политического и межведомственного диалога между Россией и Арменией, росту взаимопонимания и нахождению взаимоприемлемых решений по вопросам, представляющим интерес для обеих сторон», — говорится в сообщении МИД РФ.