20 Մայիս 2025 - 13:58 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ համատեղ մամուլի հայտարարության ժամանակ, ասել է, որ Ադրբեջանն է հանդես է եկել Հայաստանի հետ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու նախաձեռնությամբ և անմիջապես հայտարարել, որ Բաքուն 2 պայման ունի։
Նա նշել է, որ Բաքուն ունի խաղաղության պայմանագրի կնքման 2 հիմնական պայման, որոնք Երևանը դեռ չի ընդունել, գրում է Minval.az-ը։
«Սակայն այդ պայմանները, հավանաբար, կընդունվեն։ Քանի որ մենք որևէ անսովոր պահանջ չենք ներկայացրել»,–ասել է նա։
Ավելի վաղ Ալիևը Գերմանիայի նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում էր հայտարարել, որ Ադրբեջանի պահանջները ՀՀ–ին հայտնի են՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում և ՀՀ սահմանադրության փոփոխում, որում, իբր, «տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի հանդեպ»։

20 Май 2025 - 15:04 AMT
Во время совместной пресс-конференции с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном президент Азербайджана Ильхам Алиев сообщил, что именно Баку выступил с инициативой заключить мирный договор с Арменией и сразу же обозначил два условия.
«У Баку есть два основных условия для подписания мирного соглашения, которые Армения пока не приняла», — цитирует его Minval.az .
«Однако эти условия, вероятно, будут приняты, поскольку мы не выдвигаем никаких необычных требований», — добавил он.
Ранее, выступая вместе с президентом Германии Франком-Вальтером Штайнмайером, Алиев заявил, что требования Азербайджана Армении хорошо известны: роспуск Минской группы ОБСЕ и изменение Конституции Армении, в которой, по его словам, содержатся территориальные претензии к Азербайджану.