26 Մայիս 2025 - 12:39 AMT
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը այսօր կրկին խոսել է «Արևմտյան Ադրբեջանի» մասին: Նա այդ մասին խոսել է Բաքվում մեկնարկած «Իսլամոֆոբիան՝ ուշադրության կենտրոնում. նախապաշարմունքների բացահայտում և խարանների վերացում» թեմայով միջազգային գիտաժողովում։
Արցախում հայկական պատմական և մշակութային կոթողները ոչնչացնող, հայկական ամեն հետք ջնջել ձգտող երկրի ղեկավարը, դիմելով համաժողովի մասնակիցներին, խոսել է այսպես կոչված «Արևմտյան Ադրբեջանում ադրբեջանական նյութական-հոգևոր ժառանգության ոչնչացման մասին։
«Արևմտյան Ադրբեջանում՝ ՝ մեր պատմական հողերում, որտեղից արտաքսվել են մեր հայրենակիցները, մտածված ու ծրագրված կերպով ադրբեջանցի ժողովրդի հարուստ նյութական-հոգևոր ժառանգության ոչնչացման քաղաքականություն է իրականացվում։ Ջնջվում է ադրբեջանցիների հետքը նրանց պատմական, էթնիկ տարածքից»,–ասել էնա, գրում է Minval.az-ը։
Ալիևն իր ուղերձում նաև ողջունել է Կովկասի մահմեդականների միության որոշումը՝ կառույցի Երևանի մասնաճյուղ, այսպես կոչված «ղազիյաթ», ստեղծելու մասին»՝ նշելով, թե «դա կարևոր քայլ է պատմական արդարության վերականգնման ճանապարհին»։
Մինչդեռ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն մայիսի 26–ին «Երևանյան երկխոսություն» համաժողովում հայտարարել է, որ չկա և չի կարող լինել «Արևմտյան Ադրբեջան» ՀՀ ինքնիշխան տարածքում:
Ավելի վաղ Մայր աթոռը զավեշտալի էր որակել, որ «Խորհրդային իշխանությունների ազգաշինարարության արդյունքում 1930-ական թթ․ երկրորդ կեսին «ադրբեջանցի» էթնոնիմն ստացած ժողովրդի հոգևոր առաջնորդը փորձում է վիճարկել պատմականությունը հայ ժողովրդի, որի հազարամյակների ստեղծագործ կյանքի ու հոգևոր-մշակութային ժառանգության արժեքն ու պատկանելությունը համընդհանուր ճանաչում ստացած իրողություններ են»։

Президент Азербайджана Ильхам Алиев вновь затронул тему так называемого «Западного Азербайджана» в рамках международной конференции в Баку на тему «Исламофобия в центре внимания: разоблачение предрассудков и преодоление стигматов».
Выступая перед участниками, Алиев — лидер страны, уничтожающей армянское историческое и культурное наследия в Арцахе, — заявил о якобы целенаправленном разрушении азербайджанского «материального и духовного наследия» на территории Армении.
«В Западном Азербайджане — на наших исторических землях, откуда были изгнаны наши соотечественники — проводится спланированная политика уничтожения богатого материального и духовного наследия азербайджанского народа. Следы азербайджанцев стираются с их исторической, этнической территории», — сказал он, передает Minval.az .
Алиев также приветствовал решение Управления мусульман Кавказа об открытии так называемой «казиятской» структуры в Ереване, назвав это «важным шагом на пути восстановления исторической справедливости».
Тем временем премьер-министр Армении Никол Пашинян на форуме «Ереванский диалог» 26 мая подчеркнул, что «Западного Азербайджана» не существует и не может существовать на суверенной территории Армении.
Ранее Армянская Церковь назвала абсурдным тот факт, что духовный лидер народа, получившего этноним «азербайджанец» в результате нацстроительства советской эпохи в 1930-х годах, пытается оспорить историчность армянского народа, чье тысячелетнее культурно-духовное наследие признано мировым сообществом.