29 Մայիս 2025 - 13:59 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, Ադրբեջանից վերադառնալիս լրագրողների հետ զրույցում ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը՝ ընդգծելով Հարավային Կովկասում կայունություն հաստատելու կարևորությունը։
Նա հավելել է, որ ցանկալի կլինի, որ այդ գործընթացն արագ ավարտին հասցվի, հայտնում է APA-ն:
«Մենք գոհունակությամբ ենք ողջունում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ձեռնարկվող քայլերը։ Մենք խաղաղ համաձայնագրի տեքստի շուրջ համաձայնության ձեռքբերումը կարևոր քայլ ենք համարում դեպի կայունություն։ Ցանկանում ենք, որ այս գործընթացը հնարավորինս շուտ ավարտվի։ Մենք տեսնում ենք, որ պատերազմում հաղթած Ադրբեջանը դարձել է տարածաշրջանում խաղաղության ճարտարապետը», – նշել է նա։
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը և Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը ներկա են գտնվել 44–օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած Լաչինում միջազգային օդանավակայանի բացման արարողությանը։ Լաչին էր այցելել նաև Պակիստանի վարչապետ Մուհամմադ Շահբազ Շարիֆը, որին ճանապարհել են նորաբաց օդանավակայանից։

29 Май 2025 - 14:23 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, возвращаясь из Азербайджана, в беседе с журналистами приветствовал шаги, предпринимаемые Арменией и Азербайджаном, подчеркнув важность установления стабильности на Южном Кавказе.
Он выразил надежду на скорейшее завершение мирного процесса, передаёт APA.
«Мы с удовлетворением приветствуем шаги, предпринимаемые между Арменией и Азербайджаном. Считаем достижение согласия по тексту мирного соглашения важным шагом к стабильности. Желаем, чтобы этот процесс завершился как можно скорее. Мы видим, что одержавший победу в войне Азербайджан стал архитектором мира в регионе», — заявил он.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев и президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган приняли участие в церемонии открытия международного аэропорта в Лачине — регионе, перешедшем под контроль Азербайджана после 44-дневной войны. В Лачин также прибыл премьер-министр Пакистана Мухаммад Шахбаз Шариф, которого проводили из нового аэропорта.