30 Մայիս 2025 - 08:34 AMT
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովն ԱՄՆ Սենատի միջազգային հարաբերությունների կոմիտեի անդամ, սենատոր Սթիվ Դեյնսի հետ հանդիպմանն անդրադարձել են տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին, քննարկել հետպատերազմյան փուլում տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը։
«Բայրամովը սենատորին մանրամասն տեղեկացրել է տարածաշրջանում հետպատերազմյան իրավիճակի և իրականության մասին։ Նա ներկայացրել է նաև Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման ընթացքը, ինչպես նաև այն խոչընդոտները, որոնք խանգարում են այդ գործընթացին»,–գրում է APA-ն։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են նաև Ադրբեջանի և Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների երկկողմ հարաբերությունների ներկա վիճակը և հեռանկարները, ընդգծել օրենսդիր մարմինների միջև կապերի կարևորությունը։
Ադրբեջանի նախագահն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Ադրբեջանի պահանջները ՀՀ–ին հայտնի են՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի լուծարում և ՀՀ սահմանադրության փոփոխում, որում, իբր, «տարածքային պահանջներ կան Ադրբեջանի հանդեպ»։

Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов обсудил вопросы региональной безопасности с членом комитета Сената США по международным отношениям, сенатором Стивом Дейнсом. Стороны также затронули ситуацию в регионе на послевоенном этапе.
Как передает агентство APA, «Байрамов подробно проинформировал сенатора о реалиях послевоенной ситуации в регионе. Он также рассказал о ходе нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией и о препятствиях, мешающих этому процессу» .
Также обсуждались текущие и перспективные аспекты двусторонних отношений между Азербайджаном и США, была подчеркнута значимость межпарламентских связей.
Ранее президент Азербайджана заявлял, что требования Баку к Еревану включают роспуск Минской группы ОБСЕ и изменение Конституции Армении, в которой якобы содержатся «территориальные претензии к Азербайджану».