31 Մայիս 2025 - 06:42 AMT
Եգիպտոսի ռազմական An-74t-200A բեռնատար ինքնաթիռն այս մարտին հատել էՀայաստանի օդային տարածքը և իջել է Գյանջայի օդանավակայանում, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ընդհանուր առմամբ, ռազմական նշանակության չվերթներն Ադրբեջան՝ այդ թվում զենք տեղափոխող, հիմնականում օգտագործել են Թուրքիայի և Վրաստանի տարածքները։ Քանի որ ոչ քաղաքացիական ինքնաթիռների թռիչքները պահանջում են առանձին թույլտվություն, լրատվամիջոցը դիմել է Քաղաքացիական ավիացիայի կոմիտե՝ պարզելու այս կոնկրետ դեպքի օրինականությունը։
Քաղավիացիայից պատասխանել են, որ համաձայն ՀՀ կառավարության 2003 թվականի որոշման, եթե միջպետական համաձայնագրերով այլ դրույթներ չկան, ապա օտարերկրյա պետական ինքնաթիռների թռիչքներն՝ ՀՀ օդանավակայաններ ժամանող, այդ օդանավակայաններից մեկնող, կամ ՀՀ տարածքով տարանցիկ, պահանջում են Արտաքին գործերի նախարարության թույլտվությունը՝ Պաշտպանության նախարարության և լիազոր կառույցի համաձայնեցմամբ։
Sputnik Արմենիան կապ է հաստատել նաև ԱԳՆ-ի հետ, որտեղ հաստատել են տարանցիկ թռիչքին վերաբերող դիմումի առկայությունը։
«2025 թ․-ի հունվարի 31-ին եգիպտական կողմը պաշտոնական հայտագրով դիմել է ՀՀ ԱԳ նախարարություն՝ մարտի 3-ից 6-ը Եգիպտոս-Ղրղզստան-Եգիպտոս ուղղություններով թռիչք կատարելու ընթացքում ՀՀ օդային տարածքով տարանցման թույլտվություն ստանալու նպատակով: Ըստ եգիպտական կողմի տեղեկատվության՝ թռիչքն իրականացվել է զորավարժություններին մասնակցելու նպատակով»,-հայտնել են գերատեսչությունից։
Flightradar24 հարթակի համաձայն՝ օդանավը, Գյանջայում վայրէջք կատարելուց հետո, ուղևորվել է դեպի Ղրղզստան։ Մարտի 6-ին այն կրկին իջել է Ադրբեջանում, ապա նույն ճանապարհով վերադարձել է Եգիպտոս՝ անցնելով Հայաստանի տարածքով։
Մեկ այլ հարցումով ԱԳՆ–ի ուշադրությունն են հրավիրել Գյանջայում կատարված վայրէջքին և խնդրել բացատրություն այդ հանգամանքի վերաբերյալ։ Մասնավորապես, փորձել են պարզել՝ արդյոք ԱԳՆ-ն խոչընդոտ չի համարել ադրբեջանական կանգառը Ղրղզստան գնալու ճանապարհին։ ԱԳՆ-ից, սակայն, պատասխանել են, որ «արդեն իսկ պատասխանվել է»։
Հաջորդ հարցումն ուղղվել է Ղրղզստանի Արտաքին գործերի նախարարությանը՝ խնդրելով տրամադրել տեղեկություններ վարժանքների կամ օդանավի այլ առաքելության մասին։ Հարցման մեջ նաև հետաքրքրվել ենք՝ արդյոք Ադրբեջանը ներգրավված է եղել զորավարժությունների կամ փոխադրումների մեջ։
«Իրավասությանը համապատասխան՝ խնդրում ենք դիմել Ղրղզստանի Հանրապետության Քաղաքացիական ավիացիայի պետական գործակալություն»,-պատասխանել են Ղրղզստանի ԱԳՆ-ում: Ղրղզստանի Քաղավիացիայի պետական գործակալությունից պատասխանեցին գրեթե երկու ամիս անց՝ հայտնելով, որ օդանավի վերաբերյալ տեղեկատվություն չեն կարող տրամադրել։
«Տվյալ օդանավը մեր գրանցման տակ չի գտնվում։ Հայցվող տվյալները գաղտնի են և հրապարակման ենթակա չեն»,-ասվում է գործակալության պատասխանում։
Նշված օրերին Ղրղզստանի տարածքում Եգիպտոսի զինծառայողների մասնակցությամբ զորավարժությունների վերաբերյալ որևէ հրապարակային տեղեկություն չի հայտնաբերվել։
Հարկ է նշել, որ հաշվի առնելով An-74-ի տեխնիկական հնարավորությունները՝ այն նախատեսված է կարճուղի թռիչքների համար, ուստի հնարավոր է՝ Ադրբեջանում վայրէջքը կատարվել է վառելիք լիցքավորելու համար, սակայն պաշտոնական հաստատում այդ վարկածի վերաբերյալ չի ստացվել։

31 Май 2025 - 08:21 AMT
Египетский военный транспортный самолет Ан-74Т-200А в марте пересек воздушное пространство Армении и приземлился в аэропорту Гянджи в Азербайджане, сообщает «Спутник Армения». Полет был осуществлен с разрешения Министерства иностранных дел Армении.
Обычно военные рейсы в Азербайджан, включая перевозку оружия, проходят через воздушное пространство Турции и Грузии. Поскольку полеты негражданских самолетов требуют отдельного разрешения, издание обратилось в Комитет гражданской авиации Армении для проверки законности данного рейса.
В комитете ответили, что согласно постановлению правительства Армении от 2003 года, если международными соглашениями не предусмотрено иное, полеты иностранных государственных самолетов — прибывающих в аэропорты Армении, вылетающих из них или транзитных через территорию страны — требуют разрешения Министерства иностранных дел с согласованием Министерства обороны и уполномоченного органа.
«Спутник Армения» также связался с МИД Армении, где подтвердили наличие заявки на транзитный полет.
«31 января 2025 года египетская сторона официально обратилась в Министерство иностранных дел Армении с просьбой о разрешении на транзит через воздушное пространство Армении в период с 3 по 6 марта по маршруту Египет–Киргизия–Египет. По информации египетской стороны, полет был осуществлен с целью участия в учениях», — сообщили в ведомстве.
По данным платформы Flightradar24, после посадки в Гяндже самолет направился в Киргизию. 6 марта он вновь приземлился в Азербайджане, а затем тем же маршрутом вернулся в Египет, пролетев над территорией Армении.
В последующем запросе в МИД Армении внимание было обращено на посадку в Гяндже и запрошено разъяснение по этому поводу. В частности, интересовались, не счел ли МИД остановку в Азербайджане препятствием на пути в Киргизию. В министерстве ответили, что «на данный вопрос уже был дан ответ».
Следующий запрос был направлен в Министерство иностранных дел Киргизии с просьбой предоставить информацию о проведении учений или иной миссии самолета. В запросе также интересовались, участвовал ли Азербайджан в учениях или перевозках.
«В соответствии с нашей компетенцией, просим обратиться в Государственное агентство гражданской авиации Кыргызской Республики», — ответили в МИД Киргизии. Государственное агентство гражданской авиации ответило почти через два месяца, сообщив, что не может предоставить информацию о самолете.
«Данный самолет не зарегистрирован у нас. Запрашиваемые данные являются конфиденциальными и не подлежат разглашению», — говорится в ответе агентства.
В указанные дни не было обнаружено публичной информации о проведении учений с участием египетских военнослужащих на территории Киргизии.
Следует отметить, что, учитывая технические возможности Ан-74 для коротких перелетов, посадка в Азербайджане могла быть связана с дозаправкой. Однако официального подтверждения этой версии не поступало.