Ռուսաստանի հայերի միությունն անթույլատրելի է համարում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի «վիրավորական արտահայտությունները Հայ Առաքելական սուրբ եկեղեցու սպասավորների հասցեին»։ Այդ մասին ասվում է միության հայտարարության մեջ։
Նշվում է, որ Փաշինյանի կողմից Հայ առաքելական եկեղեցու հասցեին «հրապարակավ և անամոթաբար օգտագործվող անպարկեշտ բառապաշարն արժեզրկում է, առաջին հերթին, երկրի վարչապետի ինստիտուտը, որը, մոռանալով իր առաքելության մասին, ամոթալի «խաչակրաց արշավանք» է սկսել հայկական ինքնության և պետականության դեմ»։
«Երկրի վարչապտեը, որի Հիմնական օրենքում գրված է, որ եկեղեցին անջատ է պետությունից, առաջին անգամը չէ, որ ոտնձգություն է կատարում սահմանադրական հիմքերի հանդեպ, այս անգամ հայտարարելով, թե «Հայաստանի Հանրապետությունը պետք է վճռորոշ ձայն ունենա Ամենայն հայոց կաթողիկոսի ընտրության հարցում»։
Այն, ինչ կատարվում է, հիշեցնում է հանրային ուշադրությունն իրական վտանգներից ու գոյաբանական մարտահրավերներից շեղելու նպատակով իրականացվող մանևր»,–ասվում է հայտարարության մեջ։

31 Май 2025 - 08:25 AMT
Союз армян России считает недопустимыми «оскорбительные высказывания премьер-министра Армении Никола Пашиняна в адрес священнослужителей Армянской Апостольской Святой Церкви». Об этом говорится в заявлении организации.
В документе отмечается, что Пашинян «публично и бесстыдно использует непристойную лексику» в адрес Армянской Апостольской Церкви, чем в первую очередь обесценивает институт премьер-министра. По мнению Союза, он «начал позорную кампанию против армянской идентичности и государственности, забыв о своей миссии».
В заявлении также подчеркивается, что, несмотря на закреплённое в Конституции Армении разделение церкви и государства, премьер-министр не впервые нарушает этот принцип. Последним примером стала его фраза о том, что «Республика Армения должна иметь решающее слово в выборе Католикоса всех армян».
«Происходящее напоминает маневр, целью которого является отвлечение общественного внимания от реальных угроз и экзистенциальных вызовов», — говорится в заявлении.