3 Հունիս 2025 - 07:05 AMT
Ռուսական պետական գործակալությունները հրապարակել են հուշագրի տեքստը, որը փոխանցվել է ուկրաինական պատվիրակությանը Ստամբուլում կայացած բանակցությունների ժամանակ։ Փաստաթուղթը պարունակում է Ռուսաստանի պահանջները, որոնք նա անվանում է «Ուկրաինական ճգնաժամի կարգավորման միջոցառումներ»։
Հուշագրում ներկայացված են հետևյալ դրույթները.
1. Միջազգային իրավական ճանաչում՝ Ղրիմի, ԼՂՀ-ի, ԴՆՀ-ի, Զապորոժիեի և Խերսոնի մարզերի Ռուսաստանի կազմի մեջ մտնելու վերաբերյալ; Ուկրաինայի ԶՈւ-ի և այլ զինված կազմավորումների ամբողջական դուրսբերում այդ տարածքներից։
2. Ուկրաինայի չեզոքություն, որը ենթադրում է նրա հրաժարումը ռազմական դաշինքներին և կոալիցիաներին միանալուց, ինչպես նաև արգելք՝ երրորդ պետությունների ցանկացած ռազմական գործունեության, օտարերկրյա զինված կազմավորումների, ռազմական բազաների և ռազմական ենթակառուցվածքների տեղակայման Ուկրաինայի տարածքում։
3. Ընթացիկ և ապագայում կնքվելիք միջազգային պայմանագրերի և համաձայնագրերի դադարեցում, որոնք անհամատեղելի են սույն բաժնի 2-րդ կետի դրույթների հետ։
4. Ուկրաինայի՝ որպես միջուկային և այլ զանգվածային ոչնչացման զենք չունեցող պետության կարգավիճակի հաստատում՝ ուղղակի արգելքով այդ զենքի ընդունման, տարանցման և տեղակայման Ուկրաինայի տարածքում։
5. Ուկրաինայի ԶՈւ-ի և այլ զինված կազմավորումների առավելագույն թվաքանակի, սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի առավելագույն քանակի և թույլատրելի բնութագրերի սահմանում; Ուկրաինայի ԶՈւ-ի և Ազգային գվարդիայի կազմում գտնվող ուկրաինական ազգայնական կազմավորումների լուծարում։
6. Ռուս և ռուսալեզու բնակչության իրավունքների, ազատությունների և շահերի ամբողջական ապահովում, ռուսերենին պաշտոնական լեզվի կարգավիճակի շնորհում։
7. Նացիզմի և նեոնացիզմի հերոսացման և քարոզչության օրենսդրական արգելք, ազգայնական կազմակերպությունների և կուսակցությունների լուծարում։
8. Ռուսաստանի և Ուկրաինայի միջև գործող բոլոր տնտեսական պատժամիջոցների, արգելքների և սահմանափակող միջոցների վերացում և նորերի ներդրման մերժում։
9. Ընտանիքների վերամիավորման և տեղահանված անձանց հետ կապված հարցերի համալիր լուծում։
10. Միմյանց նկատմամբ պահանջների մերժում՝ ռազմական գործողությունների հետևանքով պատճառված վնասի վերաբերյալբ։
11. Ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցու նկատմամբ գործող սահմանափակումների վերացում։
12. Դիվանագիտական և տնտեսական հարաբերությունների փուլային վերականգնում, ներառյալ՝ գազի տարանցումը, տրանսպորտային և այլ հաղորդակցությունները, այդ թվում՝ երրորդ պետությունների հետ։
Ռուսաստանը նաև Ուկրաինային առաջարկել է հրադադարի երկու տարբերակ։ Առաջին տարբերակում նա պնդում է ուկրաինական զորքերի ամբողջական դուրսբերումը այն տարածքներից, որոնք նա համարում է զավթված։ Երկրորդ տարբերակում, որը նշված է որպես «փաթեթային առաջարկ», Մոսկվան պահանջում է Ուկրաինայից սկսել բանակի ապառազմականացումը, դադարեցնել արտասահմանյան ռազմական օգնության ստացումը, չեղարկել ռազմական դրությունը և անցկացնել նախագահական և Գերագույն ռադայի ընտրություններ։
Ուկրաինական կողմը դեռևս չի մեկնաբանել փաստաթղթի բովանդակությունը։
Ավելի վաղ Ուկրաինայի պաշտպանության նախարար Ռուստեմ Ումերովը հայտարարել է, որ Ռուսաստանը շարունակում է պնդել իր «սովորական» պահանջները, ներառյալ՝ ուկրաինական զորքերի դուրսբերումը Ուկրաինայի չորս մարզերից, որոնք մասամբ օկուպացված են Ռուսաստանի կողմից։

Российские государственные агентства опубликовали текст меморандума, переданного украинской делегации на переговорах в Стамбуле. Документ содержит требования России, которые она называет «мерами по урегулированию украинского кризиса».
В меморандуме изложены следующие положения:
- Международно-правовое признание вхождения в состав РФ Крыма, ЛНР, ДНР, Запорожской и Херсонской областей; полный вывод с их территорий подразделений ВСУ и других военизированных формирований Украины.
- Нейтралитет Украины, предполагающий её отказ от вступления в военные союзы и коалиции, а также запрет на любую военную деятельность третьих государств на территории Украины и размещение там иностранных вооружённых формирований, военных баз и военной инфраструктуры.
- Прекращение действия и отказ от заключения в будущем международных договоров и соглашений, не совместимых с положениями пункта 2 настоящего раздела.
- Подтверждение статуса Украины как государства, не обладающего ядерным и другим оружием массового поражения, с установлением прямого запрета на его приём, транзит и размещение на территории Украины.
- Установление предельной численности ВСУ и иных воинских формирований Украины, предельного количества вооружений и военной техники и их допустимых характеристик; роспуск украинских националистических формирований в составе ВСУ и Национальной гвардии.
- Обеспечение полноты прав, свобод и интересов русского и русскоязычного населения; придание русскому языку статуса официального.
- Законодательный запрет героизации и пропаганды нацизма и неонацизма, роспуск националистических организаций и партий.
- Снятие всех действующих и отказ от введения новых экономических санкций, запретов и ограничительных мер между РФ и Украиной.
- Решение комплекса вопросов, связанных с воссоединением семей и перемещёнными лицами.
- Отказ от взаимных претензий в связи с нанесённым в боевых действиях ущербом.
- Снятие ограничений в отношении Украинской православной церкви.
- Поэтапное восстановление дипломатических и экономических отношений, включая газовый транзит, транспортное и иное сообщение, в том числе с третьими государствами.
Россия также предложила Украине два варианта прекращения огня. В первом варианте она настаивает на полном выводе украинских войск с территорий, которые она считает своими. Во втором, обозначенном как «пакетное предложение», Москва требует от Украины начать демобилизацию армии, прекратить получение зарубежного вооружения, отменить военное положение и провести выборы президента и Верховной Рады.
Украинская сторона пока не комментировала содержание документа. Ранее министр обороны Украины Рустем Умеров заявил, что Россия по-прежнему настаивает на своих «привычных» требованиях, включая вывод украинских войск из четырёх областей Украины, которые частично заняты Россией.