3 Հունիս 2025 - 08:16 AMT
Հունիսի 2–ին Թելավիում ոչ պաշտոնական հանդիպում է տեղի ունեցել Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապուաշվիլիի և Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի միջև։
Քննարկման առանցքում եղել է երկու երկրների խորհրդարանների միջև զարգացող համագործակցությունը և տարածաշրջանային իրավիճակը, հայտնում է «Վեստի Կավկազան»։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը անդրադարձել են Թբիլիսիի և Երևանի միջև ընդլայնվող գործընկերությանը, որն արդեն ստացել է ռազմավարական գործընկերության բնույթ։
Հատուկ ուշադրություն է դարձվել օրենսդիր մարմինների համագործակցության խորացմանը։ Կողմերը պատրաստակամություն են հայտնել շարունակել ամրապնդել խորհրդարանական կապերը։
«Կողմերը նաև քննարկել են աշխարհաքաղաքական փոփոխություններն աշխարհում և իրավիճակը Հարավային Կովկասում։ Կողմերը հաստատել են համագործակցության պատասրատակամությունը՝ հանուն խաղաղության, կայունության և վստահության հատատման Հարավային Կովկասում։ Անդրադարձ է եղել նաև հարավկովկասյան տրանսպորտային միջանցքի հեռանկարին»,–ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Բացի այդ, Պապուաշվիլին կարևորել է Հայաստանի կողմից Եվրամիության հետ երկխոսության խորացմանն ուղղված ջանքերը։ Նա ընդգծել է, որ Վրաստանը աջակցում է հարևան երկրի եվրոպական հեռանկարին և պատրաստ է կիսվել իր փորձով։

3 Июнь 2025 - 08:42 AMT
2 июня в городе Телави прошла неофициальная встреча между председателем парламента Грузии Шалвой Папуашвили и спикером Национального собрания Армении Аленом Симоняном.
Как сообщает «Вести Кавказа», в центре обсуждений оказались развивающееся межпарламентское сотрудничество между двумя странами и региональная обстановка.
Стороны обсудили углубляющееся партнёрство между Тбилиси и Ереваном, которое уже носит характер стратегического. Особое внимание было уделено укреплению сотрудничества на уровне законодательных органов. Оба парламентария выразили готовность продолжать развитие межпарламентских связей.
«Стороны также обсудили геополитические изменения в мире и ситуацию на Южном Кавказе. Подтвердили готовность к сотрудничеству ради мира, стабильности и укрепления доверия в регионе. Обсуждалась перспектива южнокавказского транспортного коридора», — говорится в сообщении.
Кроме того, Папуашвили отметил важность усилий Армении по углублению диалога с Европейским союзом. Он подчеркнул, что Грузия поддерживает европейские устремления Армении и готова делиться своим опытом.
13 марта МИД Армении заявил о принятии предложений Азербайджана по двум ранее несогласованным статьям мирного соглашения. Армянская сторона выразила готовность к переговорам о сроках и месте подписания документа. В Баку выдвинули новые предварительные условия и заявили, что говорить о сроках встречи пока рано.