3 Հունիս 2025 - 12:30 AMT
Հայաստանի սպորտային մարմնամարզության հավաքականի անդամ Արթուր Դավթյանը, ով Գերմանիայի Լայպցիգ քաղաքում կայացած Մարմնամարզության Եվրոպայի առաջնությունում նվաճել է ոսկե մեդալ՝ դառնալով Եվրոպայի եռակի չեմպիոն, ասել է, որ այլ երկրների մարզիկներ ևս մոտենում, շնորհավորում էին։
«Այլ երկրների մարզիկներն էլ մոտենում էին, շնորհավորում, ասում՝ էս ինչ արեցիր․․․Ես էլ զարմացա, ուրախացա, որ առաջին ցատկը կատարեցի ու կանգնեցի։ Բայց որ երկրորդն էլ կանեմ ու կկանգնեմ, քայլ չեմ կատարի, զարմանած էի, չէի սպասում, որ կարող եմ այդպես թռնել։ Ստացվեց, կարողացա անել առավելագույնը»,- ասել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա հավելել է, որ, այնուամենայնիվ, աշխատելու տեղ էլի կա։
«Իհարկե, աշխատելու տեղ էլի կա, բայց կարևորն այն է, որ կանգնեցի ու քայլ չկատարեցի։ Դա այս տարվանից բոնուս է տալիս, ինչը մեծ դեր է խաղում»,- ասել է Եվրոպայի չեմպիոնը։
ԵԱ-ում բրոնզե մեդալ նվաճած Արթուր Ավետիսյանը նշել է, թե եթե մարզիչները գոհ են իր ելույթից, ապա ինքն էլ է բավարարված իր կատարողականից։
Իր առաջին մեծահասակների Եվրոպայի առաջնությունում ոսկե մեդալ նվաճած 17-ամյա Համլետ Մանուկյանը ասել է, որ թերություններ կային, որոնք պետք է շտկել, ավելի շատ պարապել ու հաջորդ մրցումներում ավելի լավ արդյունք գրանցել։
«Մեծ է ավագ ընկերների աջակցությունը, նրանք իրենց փորձը փոխանցում են մեզ, առանց իրենց աջակցության այս ամենը չէր ստացվի»,- նշել է Համլետը։
ԵԱ-ում արծաթե մեդալ նվաճած Մամիկոն Խաչատրյանը ևս ընդգծել է, որ թե՛ իր, թե՛ Համլետի համար սա մեծահասակների առաջնությունում առաջին մասնակցությունն է եղել, ինչը զգալիորեն ավելացրել է ճնշումն ու պատասխանատվությունը։

Член сборной Армении по спортивной гимнастике Артур Давтян, завоевавший золотую медаль на чемпионате Европы в немецком Лейпциге и ставший трёхкратным чемпионом Европы, рассказал, что его поздравляли даже спортсмены из других стран.
«Спортсмены из других стран подходили, поздравляли, говорили: “Что ты сделал?” Я сам удивился и обрадовался, что выполнил первый прыжок и приземлился. Но когда и второй выполнил, приземлился без шага — был поражён. Не ожидал, что смогу так прыгнуть. Получилось, я сделал максимум», — сказал он в беседе с Panorama.am .
Он добавил, что предстоит ещё много работы. «Конечно, есть над чем работать, но главное — я приземлился и не сделал шаг. С этого года это даёт бонус, что играет большую роль», — отметил чемпион Европы.
Артур Аветисян, завоевавший бронзовую медаль, отметил, что доволен своим выступлением, если довольны тренеры.
17-летний Гамлет Манукян, завоевавший золото на своём первом взрослом чемпионате Европы, признал наличие ошибок, которые необходимо устранить. «Нужно больше тренироваться и добиваться лучших результатов в следующих соревнованиях», — сказал он.
«Большую роль играет поддержка старших товарищей — они делятся с нами опытом. Без их помощи это было бы невозможно», — добавил Манукян.
Серебряный призёр Мамикон Хачатрян также подчеркнул, что это был дебют на взрослом уровне как для него, так и для Гамлета, что значительно усилило давление и ответственность.