6 Հունիս 2025 - 08:05 AMT
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը և միլիարդատեր Իլոն Մասկը կտրուկ հայտարարություններ են արել միմյանց հասցեին նոր օրենքի նախագծի շուրջ, ինչը հանգեցրել է Tesla-ի բաժնետոմսերի անկմանը և նրանց հարաբերությունների սրացմանը։
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտնել է իր զարմանքը և հիասթափությունը Իլոն Մասկի քննադատության վերաբերյալ, որը նախկինում համարվում էր նրա դաշնակիցը, կապված հիմնական բյուջետային օրենքի նախագծի հետ։ Մասկը, իր հերթին, մեղադրել է նախագահին երախտամոռության մեջ՝ ընդգծելով, որ իր աջակցությունը վճռորոշ է եղել Թրամփի հաղթանակի համար ընտրություններում, գրում է BBC-ն։
«Մեզ մոտ Իլոնի հետ հիանալի հարաբերություններ էին։ Չգիտեմ, արդյոք դրանք այդպիսին կլինեն հիմա», — ասել է Թրամփը լրագրողներին Սպիտակ տանը։
Սա դարձել է Թրամփի կողմից Մասկի հասցեին ամենաուղղակի քննադատությունը այն բանի համար, որ Մասկը (ինչպես նաև մի շարք հանրապետականներ) Թրամփի ներքին քաղաքականության հիմնական նախաձեռնություններից մեկը՝ «Մեկ մեծ գեղեցիկ օրենքը» հարկերի և հատկացումների վերաբերյալ, անվանել է «զզվելի աղտոտություն»։
Ի պատասխան՝ Մասկը հանդես է եկել ավելի խիստ հայտարարություններով X սոցիալական ցանցում՝ մեղադրելով նախագահին «երախտագիտության բացակայության» մեջ՝ հավելելով. «Առանց ինձ Թրամփը կպարտվեր ընտրություններում»։
Թրամփի և Մասկի վեճից հետո միլիարդատիրոջը պատկանող Tesla-ի բաժնետոմսերը նվազել են 15%-ով՝ սա վերջին երեք ամսվա ընթացքում ամենամեծ օրական անկումն է։
Մասկը լքել է Կառավարության արդյունավետության դեպարտամենտում իր պաշտոնը 129 օր աշխատելուց հետո։ Նա հեռացել է լավ նոտայով՝ մայիսի 30-ին Թրամփը նրան հանձնել է ոսկե բանալի հանդիսավոր մամուլի ասուլիսի ժամանակ։
Սակայն վերջին օրերին Մասկը բազմիցս քննադատել է Թրամփի բյուջետային օրենքի նախագիծը, որը ներկայացվել է է Կոնգրես՝ անվանելով այն «զզվելի աղտոտություն»։
«Ամոթ նրանց, ովքեր քվեարկել են դրա օգտին. դուք գիտեք, որ սխալ եք վարվել»,–գրել է նա։
Օրենքի նախագիծը ընդունվել է Ներկայացուցիչների պալատի կողմից հանրապետականների մեծամասնության աջակցությամբ՝ չնայած բոլոր դեմոկրատների և մի քանի հանրապետականների առարկություններին։ Տնտեսագետների գնահատմամբ՝ եթե «մեծ գեղեցիկ օրենքը» չփոփոխվի, այն կավելացնի ԱՄՆ բյուջեի դեֆիցիտը մոտ 600 միլիարդ դոլարով։
Գերմանիայի կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ Թրամփը կրկին քննադատել է Մասկին օրենքի նախագծի նկատմամբ նրա դժգոհության համար, որտեղ կատարվում են «անհավատալի բաներ»։
«Ես շատ հիասթափված եմ, որովհետև Իլոնը այս օրենքի նախագծի ներքին խոհանոցը գիտեր ավելի լավ, քան այստեղ նստած գրեթե ցանկացածը, — ավելացրել է նա։ — Եվ հանկարծ նա բողոքներ ունի։ Նա դեռևս անձամբ իմ մասին վատ բան չի ասել, բայց վստահ եմ, որ դա կլինի հաջորդ քայլը»։
Թրամփը կարծիք է հայտնել, որ Մասկը քննադատում է իր «հիանալի գեղեցիկ օրենքի նախագիծը»՝ էլեկտրամոբիլների հարկային արտոնությունները չեղարկելու պլանների պատճառով։ Մասկը, ով գլխավորում է էլեկտրամոբիլներ արտադրող Tesla-ը, արագ արձագանքել է այդ մեղադրանքին X սոցիալական ցանցում։
«Ինձ համար ոչ մի տարբերություն չկա։ Թողեք օրինագծում էլեկտրամոբիլների և արեգակնային էներգիայի սուբսիդիաների կրճատումը, թեև նավթի և գազի սուբսիդիաներին ոչ ոք ձեռք չի տվել (շատ անարդար!!), բայց հանեք այդ զզվանքը օրինագծից։ Կլինի կամ մեծ ու տգեղ օրինագիծ, կամ՝ նուրբ ու գեղեցիկ», — ընդգծել է միլիարդատերը։
Այլ հրապարակմամբ Մասկը հերքել է Թրամփի պնդումը, որ ինքը տեղյակ է եղել օրենքի նախագծի բովանդակությանը, ինչը, իբր, անսպասելի է դարձնում իր հրապարակային քննադատությունը։
«Սուտ է։ Այդ օրինագիծը ինձ երբեք չեն ցույց տվել, այն ընդունել են գիշերվա ընթացքում այնքան արագ, որ Կոնգրեսում գրեթե ոչ ոք չի հասցրել կարդալ այն», — գրել է Մասկը։
Միևնույն ժամանակ, Թրամփը շարունակել է պնդել իր տարբերակը Truth Social սոցիալական ցանցում՝ հայտարարելով, որ վեճի հիմքում հենց էլեկտրամոբիլներն են։
«Իլոնը մի քայլ էր մնում պայթելուց, ես խնդրեցի նրան հեռանալ, ես չեղարկեցի նրա էլեկտրամոբիլների մանդատը, որը ստիպում էր բոլորին գնել էլեկտրամեքենաներ, որոնք արդեն ոչ մեկին պետք չեն (իսկ նա մի քանի ամիս արդեն գիտեր, որ ես պատրաստվում եմ դա անել), — և նա ուղղակի փոխվեց», — այսպես է նկարագրել ԱՄՆ նախագահը։
Նա հավելել է, որ բյուջեից միլիարդավոր դոլարներ խնայելու ամենաարդյունավետ միջոցը Մասկի հետ բոլոր պայմանագրերի և սուբսիդիաների դադարեցումն է։
«Մեր բյուջեում փող խնայելու ամենապարզ ձևը, միլիարդներ ու միլիարդավոր դոլարներ, դա Իլոնի պետական սուբսիդիաներն ու պայմանագրերը դադարեցնելն է։ Միշտ զարմանում էի, որ Բայդենը դա չի արել»,–նշել է նա։
Թրամփի և Մասկի միջև դիմակայությունը շարունակվել է Մասքի հայտարարությամբ այն մասին, որ անմիջապես դադարեցնում է Dragon տիեզերանավերով Միջազգային տիեզերակայան տիեզերագնացների տեղափոխումը SpaceX ընկերության կողմից՝ «նախագահի կողմից պետական պայմանագրերի չեղարկման հայտարարության լույսի ներքո»։
Բացի այդ, Մասկը վերահրապարակել է մի օգտատիրոջ գրառումը, որտեղ առաջարկվում էր Թրամփի նկատմամբ մեղադրանք առաջադրել և իշխանությունը փոխանցել փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսին։

6 Июнь 2025 - 07:34 AMT
Президент США Дональд Трамп выразил удивление и разочарование в связи с критикой со стороны Илона Маска, ранее считавшегося его союзником, относительно ключевого бюджетного законопроекта. Маск, в свою очередь, обвинил президента в неблагодарности, подчеркнув, что его поддержка была решающей для победы Трампа на выборах.
«У нас с Илоном были отличные отношения. Не знаю, будут ли они такими теперь», — сказал Трамп журналистам в Белом доме, сообщает BBC.
Это стало самой прямой критикой Маска со стороны Трампа за то, что Маск (как и ряд республиканцев), назвал одно из главных начинаний Трампа во внутренней политике, «Один Большой Прекрасный Закон» о налогах и ассигнованиях, «отвратительной мерзостью».
В ответ Маск выступил с ещё более жесткими заявлениями в соцсети X, обвинив президента в «неблагодарности», добавив: «Без меня Трамп бы проиграл выборы».
После перепалки Трампа и Маска акции принадлежащей миллиардеру Tesla упали на 15% — это самое крупное падение за день за три месяца.
Маск покинул свой пост в Департаменте эффективности правительства после 129 дней работы. Он ушел на хорошей ноте: 30 мая Трамп вручил ему золотой ключ во время торжественной пресс-конференции.
Однако за последние дни Маск неоднократно критиковал бюджетный законопроект Трампа, который сейчас проходит через Конгресс, назвав его «омерзительным извращением» и написав: «Позор тем, кто проголосовал за это: вы знаете, что поступили неправильно».
Законопроект был принят Палатой представителей при поддержке большинства республиканцев, несмотря на возражения всех демократов и нескольких представителей Республиканской партии. По оценкам экономистов, «большой прекрасный закон» Трампа, если в него не будут внесены поправки, увеличит дефицит бюджета США примерно на 600 млрд долларов.
На пресс-конференции с канцлером Германии Фридрихом Мерцем Трамп снова раскритиковал Маска за его недовольство законопроектом, в котором делаются «невероятные вещи».
«Я очень разочарован, потому что Илон знал внутреннюю кухню этого законопроекта лучше, чем почти любой из сидящих здесь, — добавил он. — И вдруг у него возникли претензии. Он пока ничего плохого лично про меня не сказал, но уверен, это будет следующим шагом».
Трамп заявил, что Маск выступает против его «великолепного красивого законопроекта» из-за планов отменить налоговые льготы для электромобилей. Маск, который является генеральным директором производителя электромобилей Tesla, успел ответить в Х и на эту претензию.
«Да без разницы. Оставьте в законопроекте сокращение субсидий для электромобилей и солнечной энергии, хотя субсидии для нефтегаза никто и не тронул (очень нечестно!!), но уберите ГОРУ ОМЕРЗИТЕЛЬНОЙ СВИНИНЫ из законопроекта», — призвал он.
«Либо у вас получится большой и уродливый законопроект, либо стройный и красивый», — подчеркнул миллиардер.
В отдельном посте Маск опроверг заявление Трампа о том, что он был хорошо осведомлен о содержании законопроекта и потому якобы его публичная критика стала неожиданностью.
«Неправда. Этот законопроект мне не показывали ни разу и приняли его посреди ночи так быстро, что почти никто в Конгрессе даже не успел его прочитать!» — написал Маск.
Трамп в своей соцсети Truth Social настаивает, что дело было все-таки в электромобилях.
«Илон был на грани, я попросил его уйти, я отменил его мандат на электромобили, который заставлял всех покупать электрокары, которые больше никому не нужны (и он знал уже несколько месяцев, что я собираюсь это сделать!), — и он просто ПСИХАНУЛ!» — такую версию событий описал президент США.
И добавил, что лучший способ сэкономить миллиарды долларов из бюджета — это отменить все контракты и субсидии Маска: «Самый простой способ сэкономить деньги в нашем бюджете, миллиарды и миллиарды долларов, — это прекратить правительственные субсидии и контракты Илона. Меня всегда удивляло, что [46-й президент США Джо] Байден этого не сделал!».
Заочный спор президента США и самого богатого человека в мире продолжился обещанием Маска немедленно прекратить доставку космонавтов на МКС на кораблях Dragon его компании SpaceX «в свете заявления президента об аннулировании государственных контрактов».
Кроме того, Маск ретвитнул пост человека, который предложил объявить Трампу импичмент и отдать власть вице-президенту Джей Ди Вэнсу.