9 Հունիս 2025 - 06:38 AMT
Հայաստանի պարաբազկամարտի հավաքականը 7 ոսկե, 2 արծաթե և 6 բրոնզե մեդալով է վերադարձել Ռումինիայի Կլուջ-Նապոկա քաղաքում անցկացված Եվրոպայի 27-րդ առաջնությունից, հայտնում են ԿԳՄՍ նախարարությունից։
Հայաստանի բազկամարտի ֆեդերացիայի կազմում հանդես եկած մարզիկներն հաջողություն են ունեցել ինչպես ձախ, այնպես էլ աջ ձեռքով պայքարում՝ տարբեր քաշային կարգերում։
Եվրոպայի առաջնության ձախ ձեռքով պայքարում ոսկե մեդալներ են նվաճել Սարգիս Ստեփանյանը, Վալտեր Հարությունյանը, Գևորգ Համբարձումյանը և Նաիրա Մեսրոպյանը։ Բրոնզե մեդալակիրներ են դարձել Գուրգեն Անտոնյանը, Վոլոդյա Բազեյանը և Կամո Կարապետյանը, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Աջ ձեռքով մրցումների արդյունքներով առաջին տեղում են հայտնվել Վալտեր Հարությունյանը, Վոլոդյա Բազեյանը և Նաիրա Մեսրոպյանը։ Արծաթե մեդալով պարգևատրվել են Գուրգեն Անտոնյանն ու Շահեն Բաբայանը, իսկ Հայկ Ստեփանյանը, Էդվարդ Նիկողոսյանն ու Սևակ Սիմոնյանը գրավել են երրորդ հորիզոնականը։

Сборная Армении по параармрестлингу вернулась с 27-го чемпионата Европы, проходившего в городе Клуж-Напока (Румыния), с 7 золотыми, 2 серебряными и 6 бронзовыми медалями, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Спортсмены, выступавшие под эгидой Федерации армрестлинга Армении, показали высокие результаты как в борьбе левой, так и правой рукой в разных весовых категориях.
В соревнованиях левой рукой золотые медали завоевали Саркис Степанян, Вальтер Арутюнян, Геворг Амбарцумян и Наира Месропян. Бронзовыми призерами стали Гурген Антонян, Володя Базеян и Камо Карапетян.
В состязаниях правой рукой первое место заняли Вальтер Арутюнян, Володя Базеян и Наира Месропян. Серебряные медали получили Гурген Антонян и Шаген Бабаян, бронзу — Айк Степанян, Эдвард Никогосян и Севак Симонян.