Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոս Արամ Ա-ի գլխավորությամբ անցկացվել է «Կիլիկիա» վերլուծական հարթակի առցանց հանդիպումը, որի մասնակիցները խորը մտահոգություն են հայտնել եկեղեցու նկատմամբ ՀՀ իշխանության պահվածքով։ Հայտարարություն է ընդունվել։
«Ժողովականները խոր մտահոգություն են հայտնել Հայաստանում բարձրաստիճան եկեղեցականների նկատմամբ պետական իշխանությունների ներկայացուցիչների կողմից բարձրացված հարցերի հետևանքով ստեղծված մթնոլորտի կապակցությամբ։ Անընդունելի է համարվել հարցերի նման ձևով բարձրացումն ու քննարկումը, որոնք չեն բերում լուծումների, այլ ստեղծում են ներհասարակական լարվածություն»,- ասված է հայտարարության մեջ։
Ժողովը նաև անդրադարձել է Բեռնում Արցախի հոգևոր մշակութային ժառանգության պահպանմանը նվիրված համագումարին։
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, արձագանքելով հոգևորականների քննադատությանը, որը հաջորդել է կառավարության նիստում եկեղեցիները «չուլանի» նմանեցնելու նրա խոսքերին, վիրավորական արտահայտություններ է թույլ տվել եկեղեցականների հասցեին։ Մայիսի 30–ից սկսած նա այդպիսի բովանդակությամբ ֆեյսբուքյան մի քանի գրառում է արել իր էջում, որին իր գրառումներով միացել է նաև կինը՝ Աննա Հակոբյանը․ «Սրբազան, գնա շարունակիր քեռուդ կնգան դոմփել»-ից, մինչև՝ «երկրի գլխավոր մանկապիղծներ»։ Փաշինյանը հայտարարել է, որ պետությունը պետք է առանցքային դեր ունենա Ամենայն Հայոց կաթողիկոսի ընտրության գործընթացում։ Մեկ այլ գրառմամբ Փաշինյանը կասկածի տակ է դրել Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ի կուսակրոնության կարգի պահպանումը։
Դրանից հետո Փաշինյանը հայտարարել է, որ «ՀԱԵ–ն պետք է ունենա նորընտիր կաթողիկոս», և կոչ է արել եկեղեցու հետևորդներին համախմբվել «Վեհարանը սիրով և քրիստոնեաբար ազատելու և որևէ իրապես սրբազան հոգևորականի Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս ընտրելու օրակարգի շուրջ»։

10 Июнь 2025 - 07:18 AMT
Под председательством Католикоса Великого дома Киликии Арама I состоялась онлайн-встреча аналитической платформы «Киликия», в ходе которой участники выразили глубокую обеспокоенность поведением властей Армении по отношению к Церкви. По итогам встречи было принято заявление.
«Участники собрания выразили глубокую обеспокоенность атмосферой, сложившейся в Армении в результате вопросов, поднятых представителями государственной власти в адрес высокопоставленных церковных деятелей. Такие формулировки и подход к обсуждению этих вопросов были признаны недопустимыми, так как они не способствуют решению проблем, а лишь усиливают внутрисоциальную напряженность», — говорится в заявлении.
На собрании также обсудили конференцию в Берне, посвящённую сохранению духовного и культурного наследия Арцаха.
Премьер-министр Никол Пашинян, реагируя на критику со стороны духовенства после своих слов на заседании правительства, где он сравнил церкви с чуланами, допустил оскорбительные высказывания в адрес духовных лиц. Пашинян также заявил, что государство должно играть ключевую роль в процессе избрания Католикоса Всех Армян. В другой публикации он поставил под сомнение соблюдение целибата Католикосом Гарегином II.
Святой Эчмиадзин ответил, что подобные осуждаемые действия служат интересам внешних антиармянских сил и в определённой мере согласуются с пропагандой Азербайджана, направленной на дискредитацию армянского народа и Церкви.
После этого Пашинян заявил, что Армянская Апостольская Церковь должна избрать нового Католикоса и призвал верующих объединиться вокруг повестки «освобождения Святого Престола с любовью и по-христиански» и избрания по-настоящему святого духовного лица Католикосом Всех Армян.