11 Հունիս 2025 - 13:04 AMT
Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ճեպազրույցում հայտարարել է, թե ԵՄ առաքելությանը Հայաստանի հարևան երկրներին։
Նա ասել է, որ Մոսկվան տեղյակ է և հիմնավորված է համարում Բաքվի մտահոգությունը Հայաստանում ԵՄ առաքելության գործունեության վերաբերյալ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
«Հայտնի է, որ այդ այսպես կոչված առաքելության աշխատակիցները լրտեսում են Հայաստանի հարևան երկրներին, իսկ Երևանին, իհարկե, հաշվետու չեն»,-նշել է Զախարովան։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչն ընդգծել է` տարածաշրջանում որևէ կայունության նրանք չեն նպաստում։
Նա նաև ասել է, որ ռուսական կողմը ՀՀ տարածքից ռուսական ռազմակայանի հնարավոր դուրսբերման մասին որևէ ազդանշան չի ստացել Երևանից։
«Մենք ՀՀ տարածքից ռուսական ռազմակայանի հնարավոր դուրսբերման մասին որևէ ազդանշան չենք ստացել Երևանից։ ՀՀ պաշտոնատար անձինք հաստատում են, այդ թվում՝ հրապարակավ, որ նման հարցեր օրակարգում չկան»,- ասել է Զախարովան։
Նա ընդգծել է, որ ռուսական ռազմակայանի ներկայությունը կարգավորվում է Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև համապատասխան երկկողմ համաձայնագրերով: Ընդ որում, նրա խոսքով, ռազմակայանի կարգավիճակի հարցը երբեք չի բարձրացվել Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի փոխգործակցության համատեքստում։
Ավելի վաղ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել էր, որ ՀՀ իշխանությունն այսօր չի քննարկում ռուսական ռազմաբազան Հայաստանի Հանրապետության տարածքից հանելու հարցը։
Մինչդեռ «Հանուն Հանրապետության» կուսակցությունը նախաձեռնել է ստորագրահավաք՝ պահանջելով Ռուսաստանի զինված ուժերի 102-րդ ռազմաբազայի դուրսբերումը Հայաստանի տարածքից։

Официальный представитель МИД России Мария Захарова на брифинге заявила, что Москва считает оправданной обеспокоенность Азербайджана по поводу деятельности миссии Европейского союза в Армении, сообщает «Спутник Армения».
«Известно, что сотрудники этой так называемой миссии занимаются шпионажем за соседними с Арменией странами и, конечно же, не отчитываются перед Ереваном», — отметила Захарова.
Представитель МИД подчеркнула, что действия миссии не способствуют стабильности в регионе.
Также Захарова сообщила, что российская сторона не получала из Еревана никаких сигналов о возможном выводе российской военной базы с территории Армении.
«Мы не получали из Еревана сигналов о возможном выводе российской военной базы. Представители Армении, в том числе публично, подтверждают, что такой вопрос не стоит на повестке дня», — сказала Захарова.
Она отметила, что присутствие российской базы регулируется соответствующими двусторонними соглашениями между Арменией и Россией. При этом, по её словам, вопрос статуса базы никогда не поднимался в контексте взаимодействия России с Азербайджаном.
Ранее председатель Национального собрания Ален Симонян заявил, что власти Армении на сегодняшний день не обсуждают вопрос вывода российской военной базы с территории страны.
Тем временем партия «Во имя Республики» инициировала сбор подписей с требованием вывести с территории Армении 102-ю военную базу России.