Հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի Հայաստանի պատանեկան հավաքականի անդամները 2 ոսկե, 2 արծաթե և 1 բրոնզե մեդալ են նվաճել Հյուսիսային Մակեդոնիայի մայրաքաղաք Սկոպյեում անցկացված Մ17 տարեկանների Եվրոպայի առաջնությունում:
Թիմային հաշվարկում Հայաստանն առաջին հորիզոնականն է զբաղեցրել՝ շրջանցելով Վրաստանի և Ադրբեջանի թիմերին:
Հայաստանի ներկայացուցիչներից Եվրոպայի Մ17 տարեկանների առաջնության հաղթող են ճանաչվել Մարատ Աճեմյանն ու Հայկ Մանուկյանը: 51 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Աճեմյանը մրցել է Ռուսաստանի ներկայացուցիչի հետ և 10:0 հաշվով վստահ հաղթանակ տարել, իսկ 60 կգ քաշային Հայկ Մանուկյանը եզրափակչում ժամանակից շուտ 11:3 հաշվով առավելության է հասել ադրբեջանցի ըմբիշի նկատմամբ:
Եվրոպայի պատանեկան առաջնության փոխչեմպիոնի կոչմանն արժանացել են 48 կգ քաշային Մարտին Մանջիկյանը և 65 կգ քաշային Ջանես Նազարյանը: Մանջիկյանը եզրափակչում 2։2 հաշվով զիջել է Բուլղարիայի ներկայացուցչին, իսկ Նազարյանը պարտվել է Վրաստանի ներկայացուցչին, հայտնում է ԿԳՄՍՆ–ն։
Հայաստանի մյուս ներկայացուցիչ, 45 կգ քաշային Արարատ Ավետիսյանը դարձել է բրոնզե մեդալակիր: Վճռորոշ գոտեմարտում Ավետիսյանը մրցել է Բուլղարիայի ներկայացուցչի հետ և 4:2 հաշվով կամային հաղթանակ է տարել գոտեմարտի վերջին վայրկյաններին:
Հաջորդիվ մրցագորգը կտրամադրվի ազատոճային ըմբիշներին:
Հայաստանի պատանեկան հավաքականի կազմում մրցավայր են մեկնել Արեն Փիրուզյանը (45 կգ), Արտակ Աղաբեկյանը (48 կգ), Վահան Ազարյանը (51 կգ), Արմեն Պապիկյանը (55 կգ), Ռազմիկ Ոսկանյանը (60 կգ), Դավիթ Դավթյանը (65 կգ), Ավետիք Թութխալյանը (71 կգ), Ավետ Ենգոյանը (80 կգ), Նարեկ Մարտիրոսյանը (92 կգ), Լաերտ Մովսեսյանը (110 կգ):

12 Июнь 2025 - 10:17 AMT
Юношеская сборная Армении по греко-римской борьбе завоевала первое место в командном зачете на чемпионате Европы до 17 лет, прошедшем в столице Северной Македонии — Скопье. Армяне завоевали 2 золотые, 2 серебряные и 1 бронзовую медаль.
Чемпионами Европы стали Марат Аджемян и Айк Манукян. В финале весовой категории до 51 кг Аджемян победил представителя России со счетом 10:0, а Манукян в финале до 60 кг досрочно выиграл у азербайджанского борца со счетом 11:3.
Серебро завоевали Мартин Манджикян (48 кг), уступивший в финале болгарину со счетом 2:2 по критериям, и Джанес Назарян (65 кг), проигравший финал борцу из Грузии, сообщает Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении.
Бронзовым призером стал Арарат Аветисян (45 кг), который в решающем поединке победил болгарина со счетом 4:2, одержав волевую победу в последние секунды схватки.
Вскоре борьбу начнут вольники.
Состав юношеской сборной Армении в Скопье: Арен Пирузян (45 кг), Артак Агабекян (48 кг), Ваган Азарян (51 кг), Армен Папикян (55 кг), Размик Восканян (60 кг), Давид Давтян (65 кг), Аветик Тутхалян (71 кг), Авет Енгоян (80 кг), Нарек Мартиросян (92 кг), Лаерт Мовсесян (110 кг).