Շինծու գործով Բաքվի բանտում գտնվող Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի միջազգային փաստաբան Ջարեդ Գենսերը հայտարարել է, որ «չկա գեթ մի իրավունք, որ Ադրբեջանը չի խախտել հայ ռազմագերիների նկատմամբ»։
Անդրադառնալով Ադրբեջանում շարունակվող դատավարությունների ընթացքին, երբ Արցախի կալանավորված ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ վկայություններ են ներկայացվում մեկը մյուսի հետևից՝ փաստաբանը վստահեցրել է՝ դատավճիռները վաղուց են կազմված, հայտնում է «Ազատությունը»։
«Գործերը քննվում են ռազմական դատարանում, բայց միջազգային իրավունքի համաձայն՝ քաղաքացիական անձը չպետք է դատվի ռազմական դատարանում։ Սա միջազգային իրավունքի համաձայն անօրինական է, որովհետև ռազմական դատավորը և դատախազները անկախ և անաչառ չեն։ Նրանք հաշվետու են գլխավոր հրամանատարին, որն այս դեպքում, իհարկե, նախագահ Ալիևն է։ Այսպիսով՝ արդյունքը նախապես որոշված է։
Ռուբենը կդատապարտվի, մյուսները ևս։ Վերջին հաշվով, սա ավելի շատ քաղաքական հարց է, կարևոր է հիմա հասկանալ՝ ինչպե՞ս բանտից դուրս հանել բռնապետների կողմից կալանավորված քաղբանտարկյալներին», – ասել է Գենսերը։
Բաքվի իշխանությունները Ռուբեն Վարդանյանին մեղադրանքներ են առաջադրել ավելի քան 40 քրեական հոդվածներով՝ ահաբեկչության, վարձկանության, պատերազմի հրահրման և զանգվածային սպանությունների շրջանակում։ Նրան սպառնում է ցմահ ազատազրկում։
Ըստ փաստաբանի՝ Ռուբեն Վարդանյանը ծանր պայմաններում է պահվում, հյուծված է հացադուլներից, իսկ Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները այլևս չեն այցելում նրան՝ ինչը միայն խորացրել է մտահոգությունները։ Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Հայաստանում Կարմիր Խաչի գրասենյակի ներկայացուցիչ Զառա Ամատունին, վերջին այցելությունն իրականացվել է մարտ ամսին։
«Ալիևը բավականին հստակորեն ձգտում էր 200 հազար մարդկանց՝ հայ քրիստոնյա բնակչությանը, վտարել էթնիկ զտման միջոցով։ Եվ սա, կարծես, քարոզարշավի սկիզբն էր։ Նա նաև, իհարկե, հետապնդեց Ռուբենի նման շատ նախկին ղեկավարների, ստիպեց, որ կառավարությունն ինքը իրեն լուծարի, այլևս գոյություն չունենա։ Եվ այս ամենը երկարատև ծրագրի մի մասն էր, որ մտադիր էր իրականացնել։ Այսպիսով, Ռուբենի և մյուսների դեմ մեղադրանքները քաղաքական դրդապատճառներ ունեն», – ընդգծել է Գենսերը։
Նրա գնահատմամբ՝ ադրբեջանական ղեկավարության վարած քաղաքականությունը նախապես մշակված պլանի մաս է կազմել, որն ընդգրկել է ինչպես էթնիկ զտումները, այնպես էլ Արցախի վարչակազմի կազմալուծումն ու նրա ղեկավարների բանտարկումը։
Այն հարցին, թե արդյոք միջազգային հանրության տեղեկացվածությունը վերածվե՞լ է որևէ գործնական արձագանքի, Ջարեդ Գենսերը, չմտնելով մանրամասների մեջ, ակնարկել է, որ հուսադրող ազդակներ կան նաև Դոնալդ Թրամփի վարչակազմից։
«Եվ պետքարտուղար Ռուբիոն, անկասկած, կարևոր դեր է խաղալու այս գործընթացի առաջխաղացման և դրա հետագա ձգձգումը բացառելու հարցում»,–ասել է նա։
Այն դիտարկմանը, թե դեռ հույս կա, փաստաբանն արձագանքել է․«Կա, անկեղծ ասած՝ ես հիմա ավելի շատ հույս եմ զգում, քան մի ժամանակ, քանի որ տեսնում եմ թե՛ հանրային ուղերձներում, թե՛ կուլիսներից իմ իմացածից, որ շատ հստակ առաջընթաց կա բազմաթիվ ուղղություններով: Եվ Ալիևը շատ հստակ հասկանում է, թե ինչ պետք է անի, և հասկանում է, որ հետևանքներ կլինեն, եթե նա առաջ չտանի այս գործընթացը»:

Международный адвокат бывшего государственного министра Арцаха Рубена Варданяна Джаред Генсер, который находится в бакинской тюрьме по сфабрикованному делу, заявил, что «нет ни одного права, которое Азербайджан не нарушил бы в отношении армянских пленных».
Комментируя продолжающиеся в Баку процессы, в ходе которых один за другим представляются показания против арестованных представителей политического и военного руководства Арцаха, Генсер сообщил «Азатутюн», что приговоры были составлены задолго до начала слушаний.
«Дела рассматриваются военным судом, но по международному праву гражданское лицо не может судиться военным судом. Это незаконно, потому что военные судьи и прокуроры не являются независимыми: они подчиняются главнокомандующему, а в данном случае — президенту Алиеву. Поэтому результат заранее известен.
Рубена осудят. Остальных — тоже. В конечном счете, это политический вопрос. Сейчас важно понять, как освободить политических заключенных, арестованных диктаторами», — сказал он.
Против Варданяна выдвинуты обвинения по более чем 40 уголовным статьям, включая терроризм, наемничество, развязывание войны и массовые убийства. Ему грозит пожизненное заключение.
По словам Генсера, Вартанян содержится в тяжелых условиях, истощен голодовками, а представители Международного комитета Красного Креста не навещали его с марта, что усилило тревогу. Как ранее сообщила представитель офиса Красного Креста в Армении Зара Аматуни, последнее посещение состоялось в марте.
«Алиев достаточно ясно стремился изгнать 200 тысяч армянских христиан путем этнической чистки. Это стало началом его кампании. Он также преследовал бывших лидеров вроде Рубена, добился самороспуска правительства и фактической ликвидации Арцаха. Все это часть долгосрочного плана», — отметил адвокат, подчеркивая политическую подоплеку обвинений.
По его оценке, политика бакинского руководства была частью заранее разработанного плана, включавшего как этнические чистки, так и арест руководства Арцаха.
На вопрос о том, привела ли международная осведомленность к практическим действиям, Генсер, не вдаваясь в подробности, отметил, что есть обнадеживающие сигналы, в том числе со стороны администрации Дональда Трампа.
«И, без сомнения, госсекретарь Рубио сыграет ключевую роль в продвижении этого процесса и исключении его дальнейшего затягивания», — добавил он.
На замечание о том, сохраняется ли надежда, адвокат ответил: «Да, откровенно говоря, я сейчас чувствую больше надежды, чем раньше, потому что вижу очевидный прогресс — как в публичных заявлениях, так и за кулисами. Алиев ясно осознает, что должен делать, и понимает, что в противном случае последуют последствия».
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады и этнической чистки всего армянского населения Арцаха, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бака Саакяна, Араика Арутюняна, бывшего госминистра Рубена Вартаняна, экс-главу МИД Давида Бабаяна и ряд других бывших лидеров. Им предъявлены сфабрикованные обвинения, которые могут привести к пожизненному заключению. Политически мотивированный судебный процесс в Баку начался 17 января.