Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը հայտարարել է, որ Մոսկվան սատարում է խաղաղությանը Հարավային Կովկասում պատրաստ է աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորմանը։
«Ռուսաստանի համար շատ կարևոր է, որպեսզի Հարավային Կովկասում խաղաղություն լինի։ Եվ Իլհամ Ալիևի իմաստության և ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ նրա հարաբերությունների շնորհիվ՝ այս խաղաղությունն այժմ վերականգնվել է»,-asel է Եվդոկիմովը BakuTV հեռուստաալիքին, գրում է Interfax-ը։
Նա ավելացրել է, որ Մոսկվան ողջունել է երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի շուրջ պայմանավորվածության ձեռքբերումը և շահագրգռված է գործընթացի հետագա առաջխաղացմամբ։
Դեսպանի խոսքով՝ Ռուսաստանը պատրաստ է անել անհրաժեշտ ամեն ինչ՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տրանսպորտային երթուղիների զարգացման, ինչպես նաև սահմանների սահմանազատման գործընթացի շարունակության համար։
Եվդոկիմովը ընդգծել է նաև, որ Բաքվի և Մոսկվայի հարաբերությունները դինամիկ զարգանում են. դրա վկայությունն են երկու երկրների նախագահների միջև անցած տարի կայացած չորս հանդիպումները, Վլադիմիր Պուտինի պետական այցը Ադրբեջան, ինչպես նաև երկու երկրների վարչապետների երեք հանդիպումները։ Բացի այդ, մշտական շփումներ են տեղի ունենում փոխվարչապետներ Շահին Մուստաֆաևի և Ալեքսեյ Օվերչուկի միջև։
Նա հավելել է, որ Ռուսաստանն ու Ադրբեջանը մեծ ներուժ ունեն դաշնակցային հարաբերությունների զարգացման համար։

12 Июнь 2025 - 15:41 AMT
Посол России в Азербайджане Михаил Евдокимов заявил, что Москва поддерживает мир на Южном Кавказе и готова содействовать нормализации отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Для России очень важно, чтобы на Южном Кавказе был мир. И благодаря мудрости Ильхама Алиева и его отношениям с президентом России Владимиром Путиным, этот мир сейчас восстановлен», — сказал Евдокимов в интервью телеканалу BakuTV, передает «Интерфакс».
Он добавил, что Москва приветствовала достижение договоренностей по тексту мирного соглашения между двумя странами и заинтересована в дальнейшем продвижении процесса.
По словам Евдокимова, Россия готова предпринять все необходимое для развития транспортных маршрутов и продолжения процесса делимитации границ между Арменией и Азербайджаном.
Он также отметил, что отношения между Баку и Москвой развиваются динамично. Об этом свидетельствуют четыре встречи президентов двух стран в прошлом году, государственный визит Владимира Путина в Азербайджан, а также три встречи премьер-министров. Кроме того, регулярно проходят контакты между вице-премьерами Шахином Мустафаевым и Алексеем Оверчуком.
Он подчеркнул, что у России и Азербайджана есть значительный потенциал для развития союзнических отношений.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление на Арцах, подвергнув регион массовому артобстрелу. Уже 20 сентября власти Республики Арцах приняли предложение российского миротворческого контингента о прекращении огня и согласились на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск республики. С 24 сентября началось массовое принудительное переселение населения — свыше 100 тысяч человек бежали в Армению. По разным данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске республики, вступивший в силу 1 января 2024 года.