13 Հունիս 2025 - 11:58 AMT
Հայաստանը կողմ է քվեարկել ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի ընդունած բանաձևին, որը պահանջում է անհապաղ հրադադար Գազայի հատվածում։ Այս մասին հայտնել է կազմակերպության մամուլի ծառայությունը։
Բանաձևին աջակցություն է ցուցաբերել 149 պետություն, դեմ է քվեարկել 12 երկիր, իսկ 19 պետություն ձեռնպահ է մնացել։ Դեմ արտահայտվածների թվում են եղել ԱՄՆ-ն ու Իսրայելը, որոնց աջակցել են Արգենտինան, Ֆիջին, Հունգարիան, Պարագվայը և այլ երկրներ, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Ձեռնպահ մնացածների շարքում են եղել Վրաստանը, Հնդկաստանը, Չեխիան, Էկվադորը, Եթովպիան և մի շարք այլ պետություններ։
ՄԱԿ-ի գլխավոր ասամբլեայի բանաձևերը չունեն իրավաբանական պարտադիր ուժ, սակայն կրում են նշանակալի քաղաքական և բարոյական բնույթ։
Գլխավոր ասամբլեայի նախագահ Ֆիլեմոն Յանգը ընդգծել է, որ Գազայում 20 ամիս շարունակվող պատերազմի սարսափները պետք է ավարտվեն։ Նա խստորեն քննադատել է Անվտանգության խորհրդին՝ նրա՝ իր հիմնական պարտականությունները չկատարելու համար։
Յանգը հավելել է, որ առկա իրավիճակը անընդունելի է՝ խաղաղ բնակչությունն զրկված է սննդից, ջրից ու դեղորայքից, առկա են պատանդներ, և նա կարևորել է անհապաղ միջազգային միջամտությունը։
Հունիսի 4-ին ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհուրդը չի ընդունել հրադադարի վերաբերյալ բանաձևը, որը պահանջում էր ռազմական գործողությունների անհապաղ, անվերապահ ու մշտական դադարեցում, ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատանդների ազատ արձակում, ինչպես նաև Գազա մարդասիրական օգնություն հասցնելու սահմանափակումների վերացում։ ԱՄՆ-ն վետո է դրել փաստաթղթի վրա, մինչդեռ մյուս 14 անդամները աջակցել են առաջարկին։

13 Июнь 2025 - 12:55 AMT
Армения проголосовала за принятую Генеральной Ассамблеей ООН резолюцию, в которой содержится требование немедленного прекращения огня в секторе Газа. Об этом сообщила пресс-служба организации.
Резолюцию поддержали 149 стран, 12 проголосовали против, а 19 воздержались. Против, по данным Sputnik Армения, выступили США, Израиль, Аргентина, Фиджи, Венгрия, Парагвай и другие государства.
Среди воздержавшихся были Грузия, Индия, Чехия, Эквадор, Эфиопия и ряд других стран.
Хотя резолюции Генеральной Ассамблеи не имеют обязательной юридической силы, они обладают важным политическим и моральным значением.
Председатель Генассамблеи Деннис Фрэнсис подчеркнул, что ужасы продолжающейся 20 месяцев войны в Газе должны быть прекращены. Он резко раскритиковал Совет Безопасности за невыполнение его основных обязанностей.
Фрэнсис добавил, что текущая ситуация недопустима: мирное население лишено еды, воды и медикаментов, удерживаются заложники. Он призвал к немедленному международному вмешательству.
4 июня Совет Безопасности ООН не принял резолюцию с требованием немедленного, безусловного и постоянного прекращения военных действий, освобождения заложников, удерживаемых ХАМАС, и снятия ограничений на доставку гуманитарной помощи в Газу. США наложили вето, тогда как остальные 14 членов поддержали документ.