13 Հունիս 2025 - 14:47 AMT
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը քննադատել է Իսրայելի հարվածները Իրանին՝ հայտարարելով, որ իսրայելական վարչակազմի գործողությունները կարող են կործանարար հետևանքներ ունենալ տարածաշրջանի և ամբողջ աշխարհի համար։
«Այսօր առավոտյան Իսրայելը շատ վտանգավոր փուլի է հասցրել մեր տարածաշրջանը, մասնավորապես Գազան, արյան, արցունքների և անկայունության մեջ խեղդելու իր ռազմավարության իրականացումը։ Իսրայելի հարձակումները մեր հարևանի՝ Իրանի վրա, բացահայտ սադրանք են, որոնք անտեսում են միջազգային իրավունքը։ [Իսրայելի վարչապետ Բենիամին] Նեթանյահուի վարչակազմը փորձում է իր անխոհեմ, ագրեսիվ և անօրինական գործողություններով աղետ բերել մեր տարածաշրջանին և ամբողջ աշխարհին։ Միջազգային հանրությունը պետք է վերջ տա իսրայելական ավազակությանը, որը նպատակ ունի խաթարելու համաշխարհային և տարածաշրջանային կայունությունը», — գրել է Էրդողանը X-ում, հայտնում է ՏԱՍՍ–ը։
Թուրքիայի ղեկավարը նշել է, որ այդ հարձակումները տեղի են ունեցել այն պահին, երբ ակտիվանում են բանակցություններն Իրանի միջուկային ծրագրի շուրջ, և միջազգային ճնշումը Գազայի դեմ ուղղված անմարդկային գործողությունների վերաբերյալ աճում է։ Ըստ նրա՝ սա ի ցույց է դնում Իսրայելի վարքը, որը չի ճանաչում միջազգային կարգը։
«Նեթանյահուի և նրա մարդասպանների ցանցի հարձակումները, որոնք կրակի մեջ են գցում մեր ամբողջ տարածաշրջանը, պետք է կանխվեն։ Մենք չենք ցանկանում նորից տեսնել արյուն, ավերածություն և հակամարտություն Մերձավոր Արևելքում։ Թուրքիան դատապարտում է մեր հարևան Իրանի վրա իրականացված զազրելի հարձակումները», — ավելացրել է Էրդողանը։

13 Июнь 2025 - 14:59 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган подверг резкой критике удары Израиля по Ирану, заявив, что действия израильских властей могут привести к разрушительным последствиям для региона и всего мира, сообщает ТАСС.
«Сегодня утром Израиль довел реализацию своей стратегии по утоплению нашего региона, особенно Газы, в крови, слезах и нестабильности до очень опасной стадии. Нападения Израиля на нашего соседа, Иран являются явной провокацией, игнорирующей международное право. Администрация [премьер-министра Израиля Биньямина] Нетаньяху пытается втянуть наш регион и весь мир в катастрофу своими безрассудными, агрессивными и беззаконными действиями. Международное сообщество должно положить конец израильскому бандитизму, направленному на подрыв глобальной и региональной стабильности», — написал Эрдоган в Х.
Турецкий президент отметил, что нападения Израиля произошли в тот момент, когда возобновляются обсуждения иранской ядерной программы, а также усиливается международное давление на Тель-Авив из-за действий против Газы, и это, по его словам, отражает пренебрежение Израиля к международным нормам.
«Атаки Нетаньяху и его сети убийц, которые поджигают весь наш регион, должны быть предотвращены. Мы не хотим видеть больше крови, разрушений и конфликтов на Ближнем Востоке. Турция осуждает отвратительные нападения на нашего соседа — Иран», — добавил Эрдоган.