14 Հունիս 2025 - 07:17 AMT
Հունիսի լույս 14–ի գիշերն Իրանը պատասխան հարվածների շարք է հասցրել Իսրայելին՝ ընդհանուր առմամբ 5 փուլով։ Հարվածներ են հասցվել այդ թվում Թել‑Ավիվի և Երուսաղեմի ուղղությամբ:
Իսրայելը հայտնել է 4 զոհի և 70-ից ավելի վիրավորի մասին։ Թել Ավիվին մեծ վնասներ են հասցվել, իսկ Ռամաթ Գանում առկա են «կառուցվածքային վնասներ»։ Տեղեկությունը հրապարակել է The Jerusalem Post-ը։
Ավելի ուշ Իսրայելի իշխանությունները հայտարարել են, որ մարդիկ կարող են դուրս գալ ապաստարաններից, հայտնում է Deutsche Welle-ն։
Իրանի հեղափոխության պահապանների կորպուսի (ԻՀՊԿ) հրամանատար, Ահմադ Վահիդին հայտնել է, որ Իրանը հարվածել է 150 օբյեկտրի, այդ թվում «Նատվիմ» և «Օվդա» օդակայաններին, որտեղ տեղակայված են եղել F‑35, F‑16, F‑15 կործանիչներ, ինչպես նաև տրանսպորտային և վառելիք տեղափոխող ինքնաթիռներ:
Իրանական IRNA գործակալության տվյալներով թիրախավորվել են Իսրայելի զինված ուժերի և Պաշտպանության նախարարության շենքեր։ Թեհրանը հայտարարել է նաև երկու F‑35 կործանիչների ոչնչացման մասին, սակայն IDF–ն չի հաստատել դա։
Իսրայելն իր հերթին պատասխան հարվածներ է հասցրել Իրանին։
Նույն գիշեր Թեհրանում պայթյուններ են լսվել, ըստ նախնական տեղեկությունների, Մեհրաբադ օդակայանում տեղի ունեցած հարվածի հետևանքով։
Հունիսի լույս 13–ի գիշերը Իսրայելի ռազմաօդային ուժերը հարձակվել են Թեհրանի մերձակայքում տեղակայված առնվազն վեց ռազմաբազաների վրա։ Իրանի պետական լրատվամիջոցները հաղորդել են, որ Իսրայելը հարվածներ է հասցրել ինչպես Թեհրանի, այնպես էլ այլ քաղաքների բնակելի թաղամասերին։ Մասնավորապես նշվել է, որ հարված է հասցվել նաև Թեհրանում տեղակայված Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսի շտաբին։ Իրանի զինված ուժերի գլխավոր շտաբը հայտարարել է, որ Իսրայելի ռեժիմի կողմից իրենց տարածքին հասցված հարվածներին պատասխանն լինելու է կործանիչ։

14 Июнь 2025 - 07:19 AMT
В ночь на субботу Иран осуществил серию ударов по территории Израиля. Всего было произведено пять атак, в том числе по Тель-Авиву и Иерусалиму.
Командующий Корпусом стражей исламской революции (КСИР) Ахмад Вахиди сообщил, что удары были нанесены по 150 объектам, среди которых – авиабазы «Неватим» и «Овда», где дислоцировались истребители F‑35, F‑16 и F‑15, а также самолеты-заправщики и транспортные воздушные судна, сообщает Sputnik Армения.
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) сообщила о перехвате части иранских ракет.
По информации иранского агентства IRNA, были поражены здания, используемые вооружёнными силами Израиля и Министерством обороны. Тегеран также заявил об уничтожении двух израильских истребителей F‑35, но ЦАХАЛ эту информацию не подтвердил. Израильские СМИ сообщают о четырёх погибших и семидесяти раненых.
Тем же вечером по столице Ирана были зафиксированы взрывы. Предварительно удар пришёлся на аэропорт Мехрабад. Взрыв также произошёл в Хамадане, где находится авиабаза, сообщает агентство ILNA.
Израильская армия одновременно заявила, что её военно‑воздушные силы продолжают наносить удары по целям в Иране «чтобы устранить угрозы».
Рано утром 13 июня ЦАХАЛ начал широкомасштабную операцию под названием «Восстающий лев». По заявлениям армии, в рамках операции Военно‑воздушные силы нанесли удары по военным объектам и сооружениям, связанным с ядерной программой Ирана.
Израильские власти заявили, что цель операции — «предотвратить угрозу существованию еврейского государства», поскольку, по данным военных и разведки, Иран приблизился к «точке невозврата» в создании ядерного оружия в ближайшее время.
В результате удара по Тегерану погибли шесть иранских ядерных физиков, включая Мохаммада Мехди Техранчи и бывшего руководителя Организации по атомной энергии Ферейдуна Аббаси. Кроме того, были убиты трое высокопоставленных генералов: начальник Генштаба ВС Ирана Мохаммад Багери, командующий центральным штабом КСИР Голам Али Рашид и командующий КСИР Хосейн Салами.
Верховный лидер Ирана, аятолла Али Хаменеи, назвал удары Израиля «преступлением» и предупредил, что Израиль ждет «горькая и страшная судьба».